Euroskeptická Alternativa pro Německo jde stále nahoru
Volební preference
Německá euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD) dosahuje v posledních průzkumech volebních preferencí nejvyšších čísel za svoji existenci. V posledních měsících se prezentuje protiuprchlickým programem, na který slyší stále více Němců.
AfD, která v současném Spolkovém sněmu nemá zastoupení, by podle posledního průzkumu časopisu Bild získala ve všeobecných federálních volbách 11,5 procenta hlasů. I přes svoje dosavadní maximum zatím nedosahuje čísel dvou největších stran v Německu. Křesťanskodemokratická CDU/CSU Angely Merkelové by opět vyhrála volby s 35 procenty následovaná sociálními demokraty (SPD) s 21,5 procenta.
Podle průzkumu německého magazínu Bild šlapají pravicové AfD na paty Zelení a Die Linke (Levice). Obě tyto strany se pohybují kolem 10 procent.
S tím, jak do Německa proudí staticíce uprchlíků, stoupá přízeň některých pravicových stran, které se k jejich přijímání staví zamítavě. Evidentní je vedle vzestupu AfD i krajně pravicového hnutí Pegida, která pořádá masové antiimigrantské demonstrace.
AfD se netají sympatiemi právě k hnutí Pegida. „AfD je jasně v procesu pravicové radikalizace,“ říká politolog z Berlínské univerzity Hajo Funke.
Britský Independent připomíná, jak se po silvestrovských atacích v Kolíně nad Rýnem, jenž se přisuzují imigrantům, zvedla vlna odporu proti přistěhovalcům a například v Lipsku byly následně poničeny obchody provozované imigranty a v Kolíně nad Rýnem skupiny útočníků fyzicky napadly a zranily několik cizinců.
Čtěte také: Německé gangy v Kolíně nad Rýnem napadaly cizince
Německá veřejná rozhlasová stanice Deutsche Welle na svém webu popisuje, jak se německá společnost radikalizuje. Za četnými útoky na uprchlická zařízení stojí prý většinou mladí Němci bez předchozího záznamu v trestném rejstříku.
Průzkumy ukazují, že dříve nerozhodnutí voliči se nyní přiklánějí nejčastěji práve k AfD. Alternativa pro Německo také přebírá nezanedbatelnou část voličské základy CDU Angely Merkelové. Ta si již uvědomila, že je třeba zpřísnit politiku přijímání uprchlíků a častěji vracet ekonomické migranty.
Čtěte také: Merkelová otáčí. Německo prý musí výrazně snížit počet imigrantů
Čtěte také: Merkelová přiznává: Nemáme to pod kontrolou. Zatím
Situace v Německu je po příchodu téměř 1,1 milionu imigrantů v minulém roce napjatá. V říjnu byla dokonce pobodána kandidátka na starostku Kolína nad Rýnem, která útok pravicového extrémisty přežila a volby následně vyhrála. Ani odpůrci imigrační politiky federální vlády se nevyhnou nenávistným reakcím lidí z opačného názorového tábora. Právě na objekty strany AfD bylo v posledním roce učiněno několik útoků, včetně bombového v Saské Kamenici.