Forejt se po dlouhém mlčení přiznal. Bradymu skutečně volal

Kauza Brady

Forejt se po dlouhém mlčení přiznal. Bradymu skutečně volalAKTUALIZOVÁNO
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt Foto: Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt dnes potvrdil, že si s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym dvakrát telefonoval. Pokaždé ho údajně informoval o tom, že je na vyznamenání pouze navržen. Forejt to dnes uvedl v prohlášení, které zveřejnil na stránkách Pražského hradu.

Brady a jeho rodina v minulých dnech však několikrát zopakovali, že jim Forejt telefonicky řekl, že Brady dostane od prezidenta řád T. G. Masaryka. Nakonec ale vyznamenání nedostal, prý proto, že se jeho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Hrad takovou souvislost popřel. Forejt později na tiskové konferenci odmítl říct, zda Bradymu volal. Zdůvodnil to tím, že se žádným způsobem nemůže před 28. říjnem vyjadřovat k seznamu lidí, kteří vyznamenání obdrží.

Dnes v prohlášení uvedl, že s Bradym mluvil po telefonu dvakrát. „Na přímou otázku, zda státní vyznamenání získá, bylo reagováno tak, že pan prezident se návrhy zabývá, o jeho rozhodnutí budou ocenění informováni a předseda vlády musí rozhodnutí podepsat. Nic jiného potvrzováno nebylo,“ napsal Forejt. Nechtěl po Bradym prý ani kontaktní adresu, kterou by chtěl od těch, kterým bude vyznamenání propůjčeno či uděleno.

Podruhé ho prý telefonicky kontaktoval krátce Brady. „Předmět hovoru byl stejný jako v prvním případě, stejná byla i reakce. Pan Brady nebyl Kanceláří prezidenta republiky nikdy vyrozuměn o tom, že proces propůjčení/udělení státního vyznamenání byl v případě návrhu jeho osoby úspěšně zakončen,“ dodal Forejt. Vždy prý hovořil pouze s Bradym, s žádným jiným z jeho blízkých. Bradyho žena Tereza přitom tvrdí, že s Forejtem jednou telefonicky hovořila ona.

Brady nakonec získal v Česku celou řadu jiných ocenění, mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bradyho ocenily rovněž Sněmovna, Praha, Brno i olomoucká Univerzita Palackého. Osmaosmdesátiletý muž, který přežil nacistické koncentrační tábory Terezín a Osvětim, se také zúčastnil alternativních oslav státního svátku 28. října na pražském Staroměstském náměstí.

Čtěte také: Zaorálek: Herman nedržel slovo. Ten vzkazuje, přijal bych dalajlamu znovu

Bradyho uvítaly v rodném Novém Městě na Moravě stovky lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články