1 Trpící vězeň na Guantanámu

Byl mučen do konečníku. Amnesty žádá léčbu pro teroristu z 9/11

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Vězeň čelící obvinění, že plánoval teroristické útoky z 11. září 2001, potřebuje podle organizace Amnesty International lepší zdravotní péči. Saúdský terorista Mustafa al-Hawsawi, který je spolu se čtyřmi dalšími muži souzen vojenským soudem a hrozí mu trest smrti, je ve vazbě v Guantanámu. Tady podle lidskoprávní organizace ,,trpí bolestí konečníku v důsledku mučení“, píše The Telegraph.

Jeden z pravděpodobných strůjců nejhrozivějších teroristických útoků, při nichž v USA zemřelo na 3 tisíce lidí, podle lidskoprávní organizace Amnesty International zoufale potřebuje lékařskou péči, a to kvůli mučení ze strany USA. Hawsawi byl zadržen v roce 2003 v Pákistánu, od září 2006 pobývá v Guantanámu.

,,Jeho problémy mohou být způsobeny mučením análním stykem za použití cizího předmětu,“ píše se v dopise adresovaném Pentagonu, Ministerstvu obrany USA. Sám Hawsawi v minulosti opakovaně tvrdil, že mu byl v důsledku agresivního jednání CIA poškozen konečník a že mu Američané odpírají operaci.

Mustafa al-Hawsawi je jedním z pěti teroristů souzených za plánování teroristických útoků z 11. září 2001. Dvě unesená letadla tehdy narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku a další do Pentagonu ve Washingtonu D.C. Čtvrté letadlo se pak díky vzpouře pasažérů na palubě zřítilo v Pensylvánii.

Ředitelka americké pobočky Amnesty International Margaret Huangová, která je pod dopisem podepsaná, píše, že neschopnost zajistit odpovídající a trvalou zdravotní péči a rehabilitaci těm, kteří jsou zbavení svobody, včetně těch, kteří byli vystaveni mučení a jinému špatnému zacházení, je v rozporu s mezinárodnímu právními závazky USA.

Hawsawiovi právníci zdůrazňují, že jejich klientovi byla poskytnuta jen minimální léčba za pomocí volně prodejných léků. Mluvčí Pentagonu Gary Ross odmítl Hawsawiho případ komentovat, dodal ale, že všem vězňům je poskytována zdravotnická a dentální péče na stejné úrovni.

Čtěte také: ‚Znásilníme tvoji dceru.‘ Děsivé svědectví Brita z Guantanáma

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.