1 Spojení za 350 miliard

Ambiciózní plán: Tallinn a Helsinky spojí 90 km dlouhý podmořský tunel

, NOVÉ

Témata: , ,

Finsko a Estonsko plánují postavit podmořský tunel, píše BBC. Hlavní města těchto dvou severoevropských států, která leží na opačné straně Finského zálivu, totiž odděluje Baltské moře. Vybudování tunelu dlouhého až 90 kilometrů by podle odhadů mohlo stát 13 miliard euro, tedy zhruba 350 miliard korun.

Do Tallinnu míří mnoho Finů s jediným cílem: nakoupit si na trajektu v duty-free obchodech zásoby alkoholu a cigaret. Desítky tisíc Estonců zase dojíždí do Helsinek za prací. Nyní jim cesta trajektem trvá od dvou do dvou a půl hodiny, přičemž výstavba tunelu by ji mohla zkrátit na pouhých 30 minut. Ročně přitom Tallinn s Helsinkami spojí na tisíce trajektů, upozorňuje na četnost dopravy Guardian.

Představitelé města Helsinek ve svém prohlášení uvedli: ,,Helsinky a Tallinn spolu dohromady tvoří ekonomickou oblast o přibližně 1,5 milionu lidí. Abychom plně využili potenciálu této oblasti, je nutné, aby byla doprava mezi oběma městy rychlejší a plynulejší, než aktuálně je.“

Obě města nad výstavbou tunelu uvažují již od roku 2004, kdy Estonsko vstoupilo do Evropské unie. Existuje totiž možnost, že by na vybudování tunelu získala finanční prostředky z fondů EU. Hannes Virkus, poradce estonského ministra pro ekonomiku, k tomu řekl: ,,Je to opravdu dobrý, zajímavý nápad, který si zaslouží bližší prostudování. I kdybychom ale získali ty peníze, bude trvat minimálně dva roky, než budou vypracovány analýzy. Finální rozhodnutí, jestli se tunel postaví, můžeme očekávat až v roce 2018,“ dodal.

Čtěte také:

Estonsko se bezvýsledně pokouší přivést běžence. Nikdo tam nechce

Staňte se e-Estoncem. Tallinn spouští ‚stát bez hranic‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.