Plán Klausovy lanovky narazil. Poškodila by prý Šumavu
Nová studie
Projekt nové lanovky, která se plánuje v jedné z nejcennějších oblastí Národního parku Šumava, narazil na významnou překážku. Ekologický posudek, který si nechalo vypracovat ministerstvo životního prostředí, doporučuje záměr zamítnout, protože by stavba poškodila vzácnou přírodu.
Lanovka se plánuje v oblasti, kterou proslavil Václav Klaus svým výrokem, že by chtěl být prvním, kdo tudy sjede na lyžích. Jde o lanovou dráhu na Hraničník, která má propojit českou stranu Šumavy s vyhledávaným rakouským areálem Hochficht, kam se čeští lyžaři dostanou zatím jen oklikou po silnici.
Její stavbu prosazují šumavské obce a Jihočeský kraj, slibují si od ní zvýšení zaměstnanosti v regionu, kde má spoustu lidí jen sezónní práci v létě.
S lanovkou souhlasil i někdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), který koridor pro novou stavbu zakreslil do svého návrhu zákona o Šumavě. Předlohu ale parlament nikdy neprojednal a Chalupův nástupce Richard Brabec (ANO) nyní chystá vlastní návrh.
Lanovka se stala jedním ze symbolů dlouholetých sporů o budoucnost Národního parku Šumava.
Zásadně proti ní vystupuje významná skupina předních českých přírodovědců i nevládní organizace, podle nichž by lanovka nenávratně zničila jeden z nejcennějších koutů Šumavy.
Právě dokončená ekologická studie, kterou si objednalo ministerstvo životního prostředí v rámci posuzování vlivu stavby na přírodu (EIA) dává kritikům za pravdu. Dokument posuzoval čtyři varianty lanovky, přičemž „neprošla“ ani jedna.
„Významný negativní vliv je identifikován u všech variant, a to vícenásobně,“ stojí v posudku, který má ECHO24.cz k dispozici. Autoři studie ze společnosti Invek doporučili ministerstvu životního prostředí, aby s projektem nesouhlasilo.
„K záměru ve všech variantách je možno, s respektem k platným legislativním předpisům i mezinárodním závazkům České republiky, vydat pouze návrh nesouhlasného stanoviska,“ napsali.
Dokument připomíná, že lanovka by se měla postavit v I. a II. zóně šumavského národního parku a ve II. zóně Chráněné krajinné oblasti Šumava.
„V území se vyskytuje řada chráněných druhů rostlin a živočichů,“ stojí v dokumentu. Připomíná se v něm, že Šumava je součástí evropské soustavy chráněných území.