Vraha kněze policie hledala. Tušila, že plánuje útok. Nenašla ho
ÚTOK VE FRANCOUZSKÉM KOSTELE
Druhého z útočníků, kteří v úterý zavraždili kněze v kostele na severu Francie, identifikovali vyšetřovatelé pomocí testů DNA jako devatenáctiletého Abdela Malika Nabila Petitjeana. Podle zdroje blízkého vyšetřování po něm policie několik dní před útokem pátrala, protože měla tip, že provede teroristický útok, informuje Le Figaro. Tajné služby ho navíc od 29. června evidovaly v seznamech radikalizovaných osob kvůli jeho pokusu dostat se podobně jako jeho komplic Adel Kermiche přes Turecko do Sýrie.
Malik Nabil Petitjean byl od konce června na tak zvaném seznamu karet „S“ – varování o radikálech, které se jednotlivcům přiřazuje poté, co bezpečnostní složky vyhodnotí jejich statut jako potenciálně nebezpečný pro národní bezpečnost.
Před útokem po Petitjeanovi, který mezi komplici přijal islámské jméno Ibn Omar, pátrala přímo protiteroristická jednotka. Měla dokonce jeho fotografii a kvůli informaci o chystaném teroristickém útoku brala tuto hrozbu jako poměrně zásadní, i tak ale ale nebyla schopna Petitjeana vypátrat.
Rodák z Lotrinska Petitjean neměl záznam v trestním rejstříku a policie neměla k dispozici jeho otisky prstů ani DNA, což proces určení totožnosti komplikovalo. Podle listu Le Parisien policie vyslýchá tři jeho příbuzné. „Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by s činem měli cokoli společného,“ řekl agentuře AFP její soudní zdroj.
Dvojice vyzbrojená noži vtrhla do kostela během dopolední mše, držela v zajetí šest lidí a zavraždila šestaosmdesátiletého kněze Jacquesa Hamela. Policisté útočníky zastřelili poté, co s rukojmími vyšli z kostela. K činu se přihlásila organizace Islámský stát, která ve středu zveřejnila video, na němž útočníci přísahají věrnost jejímu vůdci abú Bakrovi Bagdádímu.
Čtěte také: ‚Je to dobrý Francouz,‘ řekla matka útočníka, který podřezal kněze
Totožnost prvního z útočníků vyšetřovatelé oznámili hned v úterý večer, byl jím devatenáctiletý Adel Kermiche, jenž bydlel u rodičů v Saint-Étienne-du-Rouvray, kde se útok stal. Kermich se dvakrát pokusil o odjezd do Sýrie a za to strávil deset měsíců ve vazbě.
Nakonec byl propuštěn na svobodu s podmínkou, že jeho pohyb bude monitorován prostřednictvím elektronického náramku. Ten byl ovšem každý den na několik hodin deaktivován a právě v této „pauze“ oba muži zaútočili. Na seznamu francouzských karet S je podle Reuters v současnosti přes 10 tisíc lidí s možnými vazbami na džihádisty.