Za bohatstvím do akcií a realit. Chudí, zůstanete ve zlatě?
Pesimisté investují do zlata
Akcie jsou volbou bohatých a optimistů, zlato chudších a morousů. K takovému závěru došel nedávný průzkum Gallupova ústavu a pohled zpět na investiční chování Američanů příběh podporuje. A celé se to nevyvíjí úplně dobře. Proč?
Reality a zlato na vzestupu...
Co je pro Vás nejlepší investicí? Takto jednoduše se ptá Gallup každoročně Američanů. Na výběr dává z realit, akcií, fondů, zlata, depozit, dluhopisů... Zatímco finanční krize přivedla řadu investorů do zlata, oživení je nevrací zpět do akcií, ale přivedlo větší měrou do realit. První zjištění. Tím silnějším je ale zcela jiné investiční chování chudších a bohatších, napovídající, proč chudší zůstávají chudšími a bohatší své jmění násobí.
„Typickou volbou bohatších Američanů jsou akcie a reality.“
Typickou volbou bohatších Američanů – definováno ročním příjmem nad 30 tisíc dolarů – jsou akcie a reality. „Boháči“ mají s investicemi do akcií a nemovitostí široké zkušenosti, 87 procent jich vlastní svůj vlastní dům. U středněpříjmových Američanů jsou to jen dvě třetiny, u nízkopříjmových pak pouze 36 procent. A majitelé domů proti nájemcům častěji odpovídají: Nemovitost je nejlepší investicí. Chudší Američané – s ročním příjmem pod 30 tisíc dolarů – to vidí zcela jinak. Nejvýrazněji ze všech příjmových skupin vnímají spásu ve zlatě.
...a proč je to špatně?
Napoví pohled na výnosy po století zpět: V čele jsou akcie, výnosově mírně nad dluhopisy. S odstupem se umisťují reality. Pak dlouho nic... přichází hotovost a zlato. Kde k tomu hledat důvody? V selském rozumu. Držba zlata je „jistotou“. Nenese ale žádnou dividendu, nevynáší žádnou pravidelnou rentu. A navíc jeho hlídaná úschova něco stojí. Zlatu se daří, když roste jeho tržní cena, což se plnilo mezi roky 2000 až 2012.
Nemovitosti jsou opatrnou volbou bohatých a rentu nesou – ať už z pozemků nebo příjmy z pronájmu. Dluhopisy i úspory zase nesou úrok, akcie produktivních firem přinášejí dividendu. Proč tedy akcie versus zlato?
Optimisté a mrzouti
Akcie principielně vyžadují aktivního investora. Reality alespoň bázně prostého optimistu. Úspěšné veřejně obchodované firmy prosperují z výroby a schopnosti nacházet a poskytovat to, co lidé chtějí a potřebují. O své výnosy se pak tyto firmy dělí v podobě dividendy. Investoři do zlata často sedí stranou, stejně nečinně, jako jejich investice.
„Ač je zlato mnoha investory viděno jako nejatraktivnější komodita, spojovaná s bohatstvím či dokonce cestou k bohatství, ve skutečnosti je investicí pesimistů.“
Podle Barryho Ritholze, sloupkaře BloombergView, investiční volba bohatých a chudších jednoduše odhaluje jiná očekávání od života a přístup k němu. „K investici do nemovitostí potřebují vedle případného přesvědčení, že jsem schopen zaplatit hypotéku, také důvěru v právo a to, že mi mou nemovitost nikdo nevezme. Akcie pak důvěru ve finanční systém země a ekonomiku jako takovou. V té se bohatí umějí pohybovat lépe, než chudší,“ shrnuje svůj pohled.
Znamená to, že k investici do zlata tíhnou pesimisté? „Je to měna pro poločas rozpadu, totální rozklížení společenského systému. Je zajištěním proti konci současných pořádků,“ říká Ritholz a prohlašuje: „Ač je zlato mnoha investory viděno jako nejatraktivnější komodita, spojovaná s bohatstvím či dokonce cestou k bohatství, ve skutečnosti je investicí pesimistů“.
Jenže to celé není tak jednoduché. Protože chudší nemohou investovat takové objemy, jako bohatí, část investic – zejména těch produktivních, přinášejících solidní zhodnocení – je jim zapovězena. Týká se to velké části investic do akcií, dluhopisů a zejména realit. Aktivum, pro které to neplatí a které lze pořídit od skromného obnosu, je překvapivě právě zlato. Terrance Odean, profesor financí na Kalifornské univerzitě pro CNBC uvedl. „Stojí to spoustu peněz a schopnost získat od banky úvěr včetně složení určité částky na účet. U investice do zlata je potřebná částka nesrovnatelně nižší.“
„Paul Merriman, zakladatel vlastní poradenské firmy pro správu aktiv, sází pouze na vědomost a finanční gramotnost.“
Nesedávej v koutě, prachy nenajdou Tě...
Co to celé znamená pro ekonomiku? Vedle rozevírajících se nůžek mezi bohatými a chudými (a ono neustále skloňované mizení skutečné střední třídy) suma sumárum také málo úsilí pochopit a najít úspěšnou investici, ztělesnění pasivity. Její opak provokuje technologický i sociální pokrok. Bohatí investoři, ti naplnění optimismem, sázejí na to, že vývoj celé společnosti a ekonomiky dál půjde směrem vzhůru. Zlato je sázkou proti tomuto rozvoji. Znamená „mrzuté sezení v koutě“ a nikam neposouvá.
Co s tím? Paul Merriman, zakladatel vlastní poradenské firmy pro správu aktiv, sází pouze na vědomost a finanční gramotnost. Finanční vzdělávání, učení správě a zhodnocování bohatství, ovládání peněz. Sází na odnaučení výmluvám, že když se mi něco nezdařilo, může za to systém, který jde proti mně.
Další informace z ekonomického světa na Roklen24.cz