Krutá slova o padlých vojácích: ‚Bez těch šmejdů bude líp‘

Komunistu čeká soud

Krutá slova o padlých vojácích: ‚Bez těch šmejdů bude líp‘NOVÉ 1
Domov

oj Echo24

Zatímco jejich mrtvá těla byla z Afghánistánu převezena s vojenskými poctami, člen ostravské KSČM o padlých českých vojácích psal na Facebooku jako o „šmejdech, bez kterých nám bude líp“. Za svá slova nyní čelí obžalobě, upozornil deník Právo.

Člen ostravské KSČM Michal Kesudis napsal po tragické smrti českých vojáků v Afghánistánu vloni v červnu na Facebook, že „okupanti si smrt zasloužili“ a zároveň vyjádřil dík „afghánským odbojářům“. Nevhodné a útočné vyjádření ale nezůstalo bez odezvy, případ už podle Práva řeší soud pro Prahu 6. Sedmatřicetiletému Kesudisovi hrozí až tři roky vězení.

„Je to samozřejmě velký úspěch, neboť čeští žoldáci patří vedle amerických k těm úplně nejz*urvenějším. To, co se jim stalo, to si po čertech zasloužili. Dobře jim tak,“ napsal po sebevražedném útoku Tálibánu na české vojáky Michal Kesudis na svůj Facebook. U základny Bágrám zahynuli 7. července čtyři výsadkáři, pátý zemřel po převozu do ČR.

Čtěte také: Zemřel pátý český voják zraněný v Afghánistánu

„Jsem vděčný afghánským odbojářům, že nás těch šmejdů zbavili. Bez nich nám bude líp,“ dodal tehdy jako zdůraznění svých myšlenek. Kesudis, který často velmi nevybíravě komentuje nejrůznější události na svém facebookovském účtu, ale tentokrát zašel příliš daleko. Muž z Vítkovic byl podle informací deníku Právo obžalován a bude svoje výroky v červnu vysvětlovat Obvodnímu soudu pro Prahu 6. 

Nyní už bývalý člen ostravské KSČM čelí obvinění schvalování trestného činu a projevení sympatií k hnutí potlačující práva a svobody člověka. Za to mu hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Členství v komunistické straně bylo podle předsedy ostravské frakce Oldřicha Jakubka pozastaveno na žádost samotného Kesudise.

„Nejen české vojáky, ale vlastně všechny vojáky ISAF označuje za okupanty. Užití tohoto označení nelze jinak vysvětlit než jako projev nenávisti proti skupině lidí, kteří v rámci pomoci jiným nasazují své životy a zdraví,“ napsal podle Práva ve znaleckém posudku expert na extremismus.

Čtěte také: Toto je pět českých hrdinů, kteří zemřeli v Afghánistánu