Islamisté posilují. Mají už kolem 30 000 bojovníků
Navzdory bombardování armáda IS roste
Počet lidí, kteří bojují za takzvaný Islámský stát (IS), se za rok a půl jeho působení v Iráku a Sýrii zdvojnásobil. Podle odhadů má nyní tato teroristická organizace k dispozici 27 000 až 31 000 bojovníků. Nový údaj přinesl newyorský ústav Soufan Group, který poskytuje bezpečnostní informace vládám a nadnárodním organizacím.
„Příliv zahraničních bojovníků do Sýrie a Iráku je celosvětový fenomén,“ uvádí se ve zprávě ústavu. Podle jeho informací bojuje v řadách IS 27 000 až 31 000 lidí z 86 zemí. Loni v červnu toto pracoviště uvádělo, že IS má k dispozici 12 000 bojovníků. „Navzdory mezinárodnímu úsilí oslabit IS a omezit příliv radikálů do Sýrie se počet členů více než zdvojnásobil,“ stojí ve zprávě Soufan Group.
„Tento úspěch IS překonává sny jiných teroristických skupin, které už vyšly z módy, například Al-Káidy. IS získal ke členství desítky tisíc bojovníků a další inspiroval k tomu, aby jej podporovali,“ uvádí se ve zprávě.
Nejvíc zájemců? Vede západní Evropa a Tunisko
Ústav má k dispozici podrobnější údaje, z nichž vyplývá, že zájem o připojení se k IS není ve světě rovnoměrný. Velký počet nových lidí připadá na občany západní Evropy. Z tohoto regionu IS získal 5000 bojovníků a 1700 z nich jsou Francouzi. Počet Severoameričanů se nezměnil – z tohoto regionu je v IS 280 členů. Explozí se dá nazvat příliv bojovníků z Ruska a Střední Asie, protože počet lidí z této oblasti vzrostl o 300 procent. V řadách IS je 4700 osob z této části světa a 2400 z nich jsou Rusové.
Z Blízkého východu v řadách IS bojuje přes 8200 lidí. Vůbec největší skupinu bojovníků IS tvoří Tunisané, jichž v Sýrii a Iráku bojuje 6000, přičemž na celou oblast severní Afriky připadá asi 8000 lidí. Dále se k IS připojilo na 2500 Saúdských Arabů a 2100 Turků.
Čtěte také: Bezuzdný export. Džihádisté z IS střílejí i českými zbraněmi
Soufan Group svou zprávu založil na údajích poskytnutých vládami, mezinárodními organizacemi a výzkumnými ústavy. Odhaduje, že až 30 procent z těchto cizinců se chce vrátit do svých zemí, což se od začátku bojů v Iráku a Sýrii považuje za hlavní výzvu pro místní tajné služby. Je pravděpodobné, že tito navrátilci budou zradikalizovaní muslimové připravení provést útoky podobné atentátům spáchaným nedávno v Paříži nebo v Tunisku.