Schrödingerova kočka po indicku. Experiment pobouřil aktivisty

Krutý experiment

Schrödingerova kočka po indicku. Experiment pobouřil aktivistyNOVÉ
Schrödingerova kočka: po jedné hodině je 50% pravděpodobnost, že unikne jedovatý plyn a zabije kočku. Foto: Foto: Wikimedia commons
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Experiment, při kterém má dojít k týrání zvířat, pobouřil bojovníky za lidská práva. V Indii vyšla učebnice pro děti, která vybízí k pokusu, při kterém dojde k usmrcení kotěte. Je přitom nápadně podobný Schrödingerově myšlenkovému experimentu, který zkoumá, je-li kočka v krabici živá nebo mrtvá. Informovala o tom britská BBC.

V indických školách se nyní vyučuje podle nové učebnice Náš zelený svět (Our Green World), kde se však nachází podivný experiment. Pokus má demonstrovat, že vzduch je základní podmínkou k životu. „Vezměte dvě dřevěné bedny. Udělejte otvory ve víku jedné z nich. Do každé vložte kotě. Zavřete bedny. Po čase je zase otevřete. Co uvidíte? Koťátko v krabici bez otvorů zemřelo,” píše se v učebnici.

Šokovaní Indové hojně vyjadřovali znechucení na sociálních sítích s tím, že kniha je pro děti nevhodná a nabádá je k týrání zvířat. Některé školy na to reagovaly vytržením stránek z učebnice. Tiskový mluvčí Parvesh Gupta z vydavatelství PP Publications uvedl, že se experiment v příští edici již neobjeví. „Před několika měsíci nám volali rodiče a a žádali nás o odstranění textu z knihy, protože je to může poškodit. Knihy jsme stáhli z distribuce a příští rok je nahradíme novou edicí,” uvedl Gupta pro deník Indian Express, který o textu informoval.

V krabici s kočkou je podle Schrödingerova myšlenkového experimentu nádoba s jedovatým plynem a radioaktivní nuklid, který má 50% pravděpodobnost, že se za hodinu rozloží. Pokud se nuklid rozloží, dojde k uvolnění smrtícího plynu. Kočka má tak 50% pravděpodobnost, že v krabici zemře. Protože je však krabice neprůhledná a uzavřená, nevíme, jestli je kočka živá nebo mrtvá. Nachází se tak položivém/polomrtvém stavu, dokud box neotevřeme a nezjistíme její skutečný stav. Schrödinger tím chtěl poukázat na nesrovnalosti při interpretaci některých teorií kvantové mechaniky.

Na pasáž v knize upozornili i bojovníci za práva zvířat. „Může to vypadat hloupě, ale autoři učebnice ohrožují životy dětí a zvířat uvedením takového experimentu,” uvedla mluvčí Federace Indických organizací pro ochranu zvířat Vidhi Matt pro agenturu AFP. Zároveň dodala, že neví o tom, že by experiment někdo vyzkoušel.

Kontroverze kolem indických učebnic nejsou ojedinělé. Kniha ze státu Gujarat na západě Indie obsahovala kapitoly, které tvrdily, že Japonsko shodilo během 2. světové války atomové bomby na USA. Minulý týden propukl podobný rozruch v státě Maháráštra kvůli učebnici, ve které se píše, že za „ošklivé“ a „postižené“ nevěsty by si rodina ženicha měla nárokovat vyšší věno.

Čtěte také: Indie žaluje Nestlé o miliardy. Kvůli závadným nudlím Maggi

Holky nemusí být k ničemu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články