Kysilka končí v čele České spořitelny. Od ledna ho střídá Salomon
Pavla Kysilku v čele České spořitelny od ledna příštího roku vystřídá nynější šéf drobného bankovnictví spořitelny Tomáš Salomon (49). Kysilka z funkce předsedy představenstva odejde po pěti letech. ČTK to dnes sdělila Česká spořitelna, která je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů.
Kysilka své rozhodnutí skončit ve funkci oznámil na začátku prázdnin předsedovi dozorčí rady spořitelny Jacku Stackovi, uvedla banka. V České spořitelně a mateřské Erste Bank působil celkem 17 let. Kysilka uvedl, že se chce naplno věnovat svým novým projektům.
Čtěte také: ‚V Evropě nastala krize krizí. Je to jako před pádem Římské říše‘
Salomon se letos v lednu stal novým členem představenstva České spořitelny a ve vedení drobného bankovnictví nahradil Jiřího Škorvagu. Do České spořitelny přišel ze sesterské Slovenské sporiteľny, kde byl po dva roky v představenstvu rovněž odpovědný za drobnou klientelu.
Salomon je absolventem fakulty ekonomiky služeb a cestovního ruchu vysoké školy ekonomické v Bratislavě. Bankovní kariéru zahájil v roce 1997 v GE Capital Multiservis, kde v závěru působil jako předseda představenstva a generální ředitel. V roce 2000 byl jmenován ředitelem drobného bankovnictví a členem představenstva GE Capital Bank s odpovědností za obchod a marketing.
V letech 2004 až 2007 byl Salomon generálním ředitelem a předsedou představenstva slovenské Poštové banky. V následujících pěti letech se věnoval privátním investičním projektům a inicioval vznik platformy pro mobilní platby v České republice, když se podílel na založení společnosti Mopet CZ. Zde působil jako člen představenstva a generální ředitel. Ve Slovenské sporiteľne začal pracovat předloni.
Kysilka vede Českou spořitelnu od ledna 2011. Ve funkci tehdy střídal Rakušana Gernota Mittendorfera, který po třech a půl letech přešel do představenstva mateřské Erste Group. V 90. letech zastával Kysilka různé funkce až po post výkonného guvernéra v České národní bance, kde také řídil rozdělení československé měny v roce 1993. Jako expert Mezinárodního měnového fondu (MMF) se ve druhé polovině 90. let podílel na zavedení národních měn v řadě východoevropských zemí.
Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny v pololetí klesl meziročně o 5,9 procenta na 7,3 miliardy korun. Banka uvedla, že za snížením je zaúčtování rezervy. Česká spořitelna měla ke konci června víc než pět milionů klientů a zhruba 10.500 zaměstnanců.