Za opakovaný přestupek pokuta až 75 tisíc, navrhuje vnitro
Představa ministerstva vnitra o fungování nového Registru přestupků začíná nabývat konkrétnějších obrysů. Návrh příslušného zákona, který vnitro připravilo spolu s ministerstvem spravedlnosti, právě posuzují ostatní resorty. Předloha, kterou má ECHO24.cz k dispozici, počítá například i s vyššími pokutami pro ty, co se dopustí vybraných přestupků opakovaně.
Pokud si některý obchodník bez úředního povolení otevře na náměstí stánek se suvenýry, dostane za to pokutu až 50 tisíc korun. Pokud to pak udělá ještě jednou, sankce už může být až o 25 tisíc víc. Totéž hrozí třeba vandalům, kteří opakovaně zničí telefonní budku nebo poškodí kostel či muzeum.
Počítá s tím upravený zákon o přestupcích ve svém 47. paragrafu. „Přestupku se dopustí ten, kdo poškodí nebo neoprávněně zabere veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení,“ vyjmenovávají se v návrhu přestupky s nejvyšší pokutou. Do kategorie „za jeden přestupek pokuta až 50 tisíc, za opakovaný až 75 tisíc korun“ patří i neoprávněné založení skládky nebo odkládání odpadu mimo vyhrazená místa.
Návrh pamatuje i na další opakované přestupky. Za rušení nočního klidu by mohl člověk dostat pokutu až 10 tisíc korun a za opakovaný prohřešek až 15 tisíc, za poškození nebo zničení cizího majetku se počítá s pokutou až 20 tisíc a při opakování až 30 tisíc, stejně tak za znečištění veřejného prostranství nebo veřejně přístupného objektu.
Recidiva za jeden až dva roky
Zpřísnění pokut za vybrané přestupky je jedním z opatření připravovaného zákona, který počítá se zřízením Registru přestupků. Odpovědné úřady by si v něm mohly ověřit, zda se „vyšetřovaný“ občan už nějakého přestupku dopustil. A podle toho případně přitvrdit.
„Doposud se uvažuje o evidenci některých z přestupků na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, na úseku zemědělství a myslivosti, na úseku obrany České republiky, proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Rozsah takto centrálně evidovaných přestupků může samozřejmě být změněn v návaznosti na připomínkové řízení,“ uvedl pro ECHO24.cz vedoucí tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.
Ministerstva navrhují dva termíny, během nichž by se vybrané přestupky nesměly opakovat – jinak by následovala přísnější sankce. „Zatím se uvažuje buď o jednom roce, nebo dvou letech,“ sdělil Hovorka.
Údaje by se z Registru přestupků měly vyřazovat po uplynutí pěti let od nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku. O vyřazení údajů by ale mohl rozhodnout rovněž příslušný úřad nebo soud.
Založení registru vyjde na 37 milionů
Ministerstvo vnitra zatím navrhované znění zákona nechce komentovat. „Návrh je v tuto chvíli v meziresortním připomínkovém řízení a jistě tak dozná změn na základě zaslaných připomínek,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí vnitra Hana Malá. Uvedla pouze, že ministerstvo pokládá vznik centrálního registru za své priority. Jeho fungování předpokládá od roku 2016.
Náklady na zřízení evidence přestupků jsou aktuálně kalkulovány na 37 milionů korun. Provoz by měl vyjít na necelých 10 milionů ročně.