Juncker získal důvěru: Máme devět žen, pořád je to směšné

Evropská komise prošla

Juncker získal důvěru: Máme devět žen, pořád je to směšnéNOVÉ
Ilustrační foto Foto: europa.eu
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropský parlament dnes podle očekávání schválil novou Evropskou komisi v čele s předsedou Jeanem-Claudem Junckerem. Součástí sboru eurokomisařů je i česká exministryně Věra Jourová. Osmadvacet členů unijní "vlády" se ujme funkcí 1. listopadu. 

Předseda komise Jean-Claude Juncker dnes v Evropském parlamentu prohlásil, že nová Evropská komise bude více politická a efektivnější. Před hlasováním poslanců o nové komisi jako celku představil eurokomisaře a u některých oznámil pozměnění jejich odborného zaměření. Hojně kritizovanému maďarskému eurokomisaři Tiboru Navracsicsovi odebral agendu občanství. 

Juncker na úvod prezentace ocenil svého předchůdce Josého Barrosa, který byl podle Junckera někdy neprávem kritizován. Připomněl, že během deseti let působení Barrosových komisí se Evropská unie rozšířila o 13 států. 

Zopakoval svůj slib, že komise bude více politická a zároveň efektivnější než ty předchozí. Zdůraznil, že členy jeho týmu je řada bývalých předsedů vlád a ministrů. „Všichni generální ředitelé se musí řídit příkazy svých komisařů, a nikoli naopak," popsal optimální vztah mezi eurokomisaři a nejvyššími úředníky v čele jednotlivých resortů. 

Juncker na základě námitek poslanců EP z jednotlivých výborů některým komisařům mírně pozměnil některá portfolia. Potvrdil například, že komisaři pro školství, kulturu a mládež Tiboru Navracsicsovi odebral agendu občanství a svěřil ji komisaři pro migraci Dimitrisi Avramopulosovi. Navracsicsovo portfolio ovšem doplnil o záležitosti sportu. 

‚Máme devět žen, pořád je to směšné‘

V nové EK zasedne devět žen, což je stejný počet jako v předchozí Barrosově komisi. Juncker dnes připustil, že musel řadu vlád přesvědčovat, aby mu poslaly ženské kandidátky. „Nyní máme devět žen, ale pořád je to směšné vzhledem k celkovému počtu komisařů," prohlásil Juncker. 

Právě agenda rovnosti pohlaví je součástí resortu, který Juncker přidělil české exministryni pro místní rozvoj Věře Jourové. Ta bude mít na starosti také záležitost spravedlnosti a ochrany spotřebitele. Vytíženou členkou Evropské komise zřejmě bude vzhledem ke konfliktu na východní Ukrajině či hrozbě takzvaného Islámského státu také vysoká představitelka EU pro zahraniční otázky a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová. 

Juncker dnes vyzdvihl některé výzvy, jimž Evropa čelí. Jmenoval hrozbu takzvaného Islámského státu, problémy imigrace či epidemii ebola. „Nemám pocit, že bychom od počátku této epidemie reagovali odpovídajícím způsobem," kritizoval Juncker. Náležitě reagovat podle něj EU začala jednat až poté, co byl vir zavlečen do Evropy. 

Mezi programové priority nové Evropské komise patří dodržování fiskální discipliny, podpora růstu, tvorba pracovních míst, budování infrastruktury nebo podpora obnovitelných energetických zdrojů či snižování energetické náročnosti. 

Nový předseda EK dnes zopakoval, že unie potřebuje nejen rozpočtovou disciplínu, ale i politiku zaměřenou na růst a investice. Zdůraznil, že není důležité usilovat jen o co nejlepší hodnocení ratingových agentur. „Evropská unie se bude muset zabývat i sociálním AAA," podtrhl. 

Čtěte také: Jourová u výborů prošla, Babiš zkritizoval Italku

Slovinka Bratušeková stáhla svoji kandidaturu na post eurokomisařiky

Sdílet:

Hlavní zprávy