Náhle zemřel europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf
Úmrtí dlouholetého poslance
Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf zemřel poté, co byl v bezvědomí hospitalizován v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Poslanec se dlouhodobě léčil s cukrovkou.
Miloslav Ransdorf byl dnes v poledne hospitalizován do IKEM. Nikdo však nechtěl poskytovat jakékoliv podrobnosti. Krátce před 16. hodinou pak server Novinky.cz přinesl informaci, že europoslanec zemřel. Serveru ECHO24.cz potvrdil úmrtí europoslance místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Mluvčí IKEM Veronika Velcová uvedla, že na přání manželky nemůže zatím poskytovat žádné informace.
Čtěte také: ‚Mrtvý komunista, dobrý komunista.‘ Novinář se rozloučil s Ransdorfem
„KSČM ztrácí v Miloslavu Ransdorfovi dlouholetého politického intelektuála“, uvedla KSČM v prohlášení na svých webových stránkách.
„Miloslav Ransdorf si vždy za svými názory stál, i když mnohokrát proti většině. Jeho přirozeností bylo pomáhat lidem bez ohledu na jejich postavení a společenské zařazení,“ uvedl Ústřední výbor KSČM. Vyjádřil hlubokou soustrast rodině a všem pozůstalým.
Na Ransdorfa vzpomínali Sobotka nebo Zeman
Čeští politici bez ohledu na stranické zařazení budou na zesnulého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) vzpomínat jako na intelektuála s širokým rozhledem. Upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům vyslovil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Lítost vyjádřil i prezident Miloš Zeman.
„I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem,“ uvedl premiér Sobotka.
„Byl to jeden z nebystřejších intelektuálů, kterého jsme poznal,“ uvedl k úmrtí Ransdorfa prezident Miloš Zeman.
Pro Ransdorfovu stranickou kolegyni a europoslankyni Kateřinu Konečnou byla zpráva o úmrtí politika šokem. „Omlouvám se, ztratili jsme kolegu,“ řekla. Podle pozdějšího vyjádření, pod které se podepsal i komunistický europoslanec Jiří Maštálka, česká delegace europoslanců za KSČM dnes ztratila dlouholetého kolegu a blízkého spolupracovníka, který oplýval mimořádnými znalostmi, jazykovými schopnostmi a zkušenostmi. „Za svou dlouhou politickou kariéru dokázal mnoho dobrého a doufáme, že se na něj a jeho práci nezapomene,“ uvedli.
K úmrtí Miloslava Ransdorfa: Ústřední výbor Komunistické strany Čech a Moravy s hlubokým zármutkem oznamuje, ž... https://t.co/TrfB4VZpac
— KSČM (@kscmcz)
22. Leden 2016
„Je mi to líto, protože přes všechny politické rozepře to byl kolega z Evropského parlamentu,“ uvedl lidovec Pavel Svoboda. „Byť z opačného pólu spektra, byl to chytrý a vzdělaný, ač poněkud nepraktický člověk. Rád jsem se s ním v debatách utkával. Upřímnou soustrast pozůstalým,“ vzkázal europoslanec za ODS Jan Zahradil.
Ransdorf byl od roku 1972 členem komunistické strany. Od začátku 90. let působil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR a později české Sněmovny. Od roku 2004 reprezentoval Česko v Evropském parlamentu.
V posledních letech čelil řadě problémů. Nejkontroverznější bylo jeho zadržení ve Švýcarsku, kdy ho společně se třemi Slováky zadržela loni v prosinci policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného.
Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo také v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody. Podle médií Ransdorf figuruje jako svědek (poškozený) v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.
Ransdorf byl ženatý. S manželkou Vlastou měl dceru Anetu.