Přeměna vepřína v důstojný památník může trvat roky

odkoupení vepřína

Přeměna vepřína v důstojný památník může trvat rokyNOVÉ
vepřín v Letech Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Sdílet:

Vláda již téměř dotáhla do konce koupi vepřína v Letech u Písku. Smlouva by se měla podepsal začátkem září. Důstojný památník však na místě bývalého koncentračního tábora vznikne až během několika let. Demolice nemůže začít dřív než na jaře, protože prasata se v Letech budou chovat ještě přibližně půl roku, kvůli nasmlouvaným kontraktům. Následná revitalizace areálu pak potrvá několik let.

V areálu má výkrm prasat skončit do jara příštího roku. „Oni tam mají na základě stávajících obchodních vztahů nasmlouvané ještě nějaké dodávky vepřového. Takže určitě k tomu, že by se to zavřelo ze dne na den, nemůže dojít. Je to věc na půl roku. Pak tam je struska, která se musí nějakým způsobem vyřídit,“ popsal harmonogram plánovaného převzetí areálu státem ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Na revitalizaci prostoru a podobě pietního místa se podle Hermana bude podílet Muzeum romské kultury.

„Nyní nás čeká podpis kupní smlouvy, demolice stávajících objektů a asanace budoucího areálu. Spolu s tím by ministerstvo kultury mohlo vyhlásit soutěž na architektonické zpracování podoby památníku. Předpokládám, že vše bude probíhat v úzké součinnosti právě s Muzeem romské kultury,“ uvedl ministr Chvojka pro Echo24. Úprava areálu je tak záležitost několika let.

„Nabízí se například vybudování pamětní louky a muzea, jako tomu je v Lidicích, či výstavba monumentu upomínajícího na zločiny proti lidskosti druhé světové války. Bude to v kompetenci ministerstva kultury, které prostřednictvím Muzea romské kultury areál převezme. Preferoval bych, aby konečná podoba areálu byla v rukou odborníků na umění a historii, a aby výstavbě předcházel důsledný archeologický průzkum,“ řekl Jan Chvojka pro Echo24.

O odkupu a zbourání vepřína diskutovalo už několik vlád, cena ale nikdy nepadla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jeho kabinet by chtěl jednání dotáhnout do konce. Společnost AGPI původně upřednostňovala výměnu za vepřín na jiném místě, teď souhlasila s finanční kompenzací.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle odhadů by cena mohla činit několik stovek milionů korun. V červnu 1998 tehdejší ministr Vladimír Mlynář Zemským novinám v rozhovoru řekl, že soudní odhad ceny vepřína činil v té době 50 milionů korun a tržní odhad podle majitelů 140 milionů, vlastníci ale požadovali 300 milionů korun. Prezident Miloš Zeman před pár týdny uvedl, že ještě jako premiér farmu odmítl zrušit, protože by to daňové poplatníky tehdy stálo asi 400 milionů.

Odkup se může, alespoň teoreticky ještě zkomplikovat. Odkup vepřína vládou se totiž nezdá jednomu z akcionářů, který hodlá tento záměr zpochybnit žalobou. České televizi to minulý týden místopředseda představenstva AGPI Jan Čech. Menšinový akcionář se tak rozhodl po červencové valné hromadě, která rozhodla nabídku státu přijmout. Podle Čecha by postoj menšinového akcionáře neměl ohrozit předběžnou dohodu o budoucí smlouvě. „To je jeden akcionář, který chce od nás získat nějaké prostředky, a nemá rozhodující slovo, takže je to jedno,“ řekl ČT24 Čech.

Čtěte také: Vláda odsouhlasila koupi vepřína v Letech, cena zůstává neznámá

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články