Příští starosta Londýna: muslim, který se dělil o skládací lůžko
Sadiq Khan v průzkumech drtivě vede
Londýn čeká znatelná změna. Už příští týden zde proběhnou volby na post starosty britské metropole, v nichž poprvé od roku 2004 nebude kandidovat stávající starosta Boris Johnson. A dosavadní průzkumy naznačují, že se novým starostou Londýna zřejmě stane muslimský labourista Sadiq Khan. Ten vede před svým sokem z konzervativní strany Zacem Goldsmithem o 15 procentních bodů, píše BBC.
Boris Johnson, který byl v květnu 2015 zvolen do parlamentu, se rozhodl nekandidovat do svého čtvrtého funkčního období a Londýn tak po 12 letech změní starostu. Rozhodující boj o křeslo by se podle průzkumů měl uskutečnit právě mezi Khanem a Goldsmithem. Z posledního průzkumu pro BBC vyplývá, že by v 1. kole získal Khan 49 % a Goldsmith 34 %, zatímco v kole druhém by se náskok Khana zvýšil na 60 %.
Sadiq Khan se narodil jako páté z osmi dětí pákistánským přistěhovalcům, řidiči autobusu a švadleně. Vyrůstal na předměstí Londýna a třebaže se až do svých 24 let dělil se sourozenci o skládací lůžko, stal se z něj právník se zaměřením na lidská práva. Původně chtěl být sice zubařem, ale jeden z jeho učitelů mu doporučil, aby díky své skvělé argumentaci zkusil práva.
Pětačtyřicetiletý Khan má dvě dcery a zřejmě díky svému původu zastává vcelku liberální postoje a podporuje například gaye a lesby. Právě odlišnosti jsou tím, co Khan na Londýnu oceňuje nejvíce. „V Londýně oslavujeme odlišnosti. Svůj domov tu mají křesťané, muslimové, židé, sikhové i bezvěrci a nikomu to nevadí,“ řekl pro Český rozhlas a dodal, že Londýňané jsou schopní oprostit se od toho, z jakého prostředí kdo pochází. Místo toho hodnotí, jaký je kdo člověk.
Boj o starostu Londýna bude částečně i bojem o setrvání Velké Británie v Evropské unii. „Každý den vidím výhody našeho členství. Přineslo Londýnu obrovský kulturní užitek. Podívejte se na všechny ty evropské kavárny a krámky v ulicích. Členství v Evropské unii z nás činí bezpečnější zemi, když vezmu v potaz výměnu zpravodajských informací a policejní spolupráci. Hlavně jsme ale díky unii bohatší,“ vysvětlil Khan svůj postoj k Brexitu pro zpravodaje ČRo.
Současně si Khan uvědomuje, že otázka Brexitu nebude ve volbě starosty Londýna klíčová. Důležitá podle něj budou témata, která pálí přímo Londýňany – hlavně doprava a bydlení. Khan proto svým voličům slibuje levnější bydlení, čehož chce docílit zavedením předkupního práva bytů pro obyvatele Londýna. V úmyslu má také zmrazení cen jízdného v MHD. „Jen na jízdách načerno přišel loni dopravní podnik o 61 milionů liber. Nechápu, proč bychom nemohli sloučit dvě velké divize pro údržbu souprav metra a nadzemní dráhy. Autobusovou dopravu ve městě zajišťuje 18 různých firem a 40 procent nákladů jde do kapsy společnostem, které vlastní vlády Francie, Německa a Nizozemska,“ vysvětluje.