Křečka se ptejte jen na jeho agendu, vyzývá Šabatová

Napětí v úřadu ombudsmanky

Křečka se ptejte jen na jeho agendu, vyzývá ŠabatováNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Napětí mezi ombudsmankou Annou Šabatou a jejím zástupcem Stanislavem Krečkem sílí. Veřejná ochránkyně práv se se svým podřízeným od svého nástupu do funkce pře o to, aby své osobní názory nevyjadřoval jménem jejího úřadu. Teď na pomoc přizvala média. Chce, aby se novináři Křečka ptali jen na věci, na které mají.

„Vyjádření zástupce ochránkyně k záležitostem, na něž nedopadá pověření, představují soukromý názor JUDr. Stanislava Křečka, který nelze přičítat veřejnému ochránci práv jako instituci. Ochránkyně proto žádá média, aby se v zájmu nebudit ve veřejnosti mylný dojem, že jde o oficiální názor veřejného ochránce práv, neobracela na jejího zástupce v tématech a záležitostech, které mu nesvěřila,“ píše se v apelu ombudsmanky na novináře.

„Jde o opakovanou prosbu, aby se rozdělení působnosti úřadu respektovalo. Nechceme vyvolávat konflikt, ani žádné spory. Jestli se pak Křeček vyjadřuje k něčemu na veřejnosti, je to jeho věc. My jen chceme, aby byla lidem známá jeho agenda,“ uvedl pro ECHO24.cz sekretariát ombudsmanky, která se nechtěla k věci více vyjadřovat.

Apel Anny Šabatové, která nastoupila do funkce veřejné ochránkyně práv loni v únoru, na dodržovaní rozdělení agendy úřadu mezi ombudsmanku a jejího zástupce navazuje na jejich dlouhodobý názorový nesoulad. Křeček je totiž známý svými kontroverzními názory a Šabatová nechce, aby je lidé pokládali za postoje úřadu.

Křeček: Mám právo mluvit 

„Mám právo vyjadřovat své názory a nemyslím si, že by poškozovaly autoritu úřadu. Jsou to mé osobní názory a nikdo je s postojem veřejného ochránce práv neztotožňuje,“ řekl pro ECHO24.cz Stanislav Křeček. „Já jsem navíc právník a je běžné, že se právníci vyjadřují k různým společenským tématům. Důstojnost úřadu se tím nesnižuje, je to nedorozumění, které se táhne už od nástupu paní Šabatové do úřadu,“ doplnil Křeček.

Jejich protichůdné postoje se u dvojice projevily hned pár dní po nástupu Šabatové do čela orgánu. Křeček i přes nesouhlas ombudsmanky veřejně komentoval dění na Ukrajině. „Pokud se páchá násilí na obou stranách, nelze vyzvat pouze jednu stranu, aby násilí nepáchala. Násilí může vláda zabránit jen násilím. Když na barikádách demonstranti střílejí, musí totéž dělat i ti, co chtějí střílení zastavit,“ řekl Křeček v rozhovoru pro Lidové noviny.

Čtěte také: Šabatová je extrémní, kritizuje Křeček šéfku za šátky

Ombudsmanka se vzápětí vyjádřila, že ona nebude z důstojnosti své funkce politické dění komentovat. Stejně tak by se měl podle ní jakýchkoli komentářů zdržet i Křeček. Ten ale její apel nebere v potaz. Šabatová se proto snaží apelovat alespoň na veřejnost, aby slova jejího podřízeného brala jako jeho soukromý názor.

Šabatovou a Křečka rozděluje například pohled na nošení muslimských šátků ve školách. Šabatová označila zákaz jejich nošení za nepřímou diskriminaci. Oproti tomu Křeček si stál za tím, že by si požadavky na vzhled žáků měla určit sama škola.

Další jejich spor představovalo téma pronájmu bytů Romům, které realitní kanceláře podle ombudsmanky diskriminují. Šabatová to ukázala v provokační akci, kdy byly najaty romské komparzistky předstírající, že žádají o byt. Zatímco ombudsmanka se domnívá, že jim byt realitky nechtěly pronajmout kvůli jejich etnicitě, Křeček to označil za zkušenost, nikoli za diskriminaci.

Čtěte také: Výborně. Takže byt musíte pronajmout i nacistovi?

Pražská škola zakázala šátek muslimce. Ta ji žaluje

Křeček poškozuje úřad, říká jeho šéfka Šabatová. Opravdu? diví se on

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články