1 SMOG V PEKINGU

VIDEO: Jako apokalypsa. Vzduch v Pekingu se zbarvil za sekundy

, UVNITŘ VIDEO

Témata: ,

Peking se v posledních dnech zase potýká se zamořeným vzduchem. Jak kritická smogová situace je, dokládá časosběrné video zveřejněné na YouTube. Ve zrychlených pouhých 20 minutách se vzduch zabarví do žluta tak, že není téměř vidět ani obloha. 

Video zachycuje ulice Pekingu, které zamořují prachové částice. Za dvacet minut, které autor zrychlil na 12 sekund, se modrá obloha změní postupně v šedou, až se zabarví do žluta, jak smog postupuje. 

Záznam tak připomíná scénu z apokalypsy, na což názvem poukázal i autor. Pojmenoval ho „Příchod airpokalypsy do Pekingu“. Uživatel Chas Pope ho na YouTube zveřejnil v pondělí. 

V čínské metropoli se v pondělí úřady rozhodly prodloužit oranžový, druhý nejvyšší stupeň ohrožení o další tři dny. Kvůli kritické smogové situaci byly leckde v zemi zrušeny nebo odloženy desítky letů a omezena pozemní doprava.

Čína tradičně patří k zemím trpícím nejvyšším znečištěním ovzduší. Na vině je příliš velká závislost na uhlí při topení i výrobě elektrické energie. Nemalým zdrojem znečištění je podle odborníků i velké množství zastaralých vozidel na silnicích.

Čtěte také: Kvůli topení úředníci vtrhnou až do domu. Povolení nepotřebují

Čínská restaurace účtovala poplatek za dýchání čistého vzduchu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.