1 NĚMECKÁ ZDF ČELÍ KRITICE

‚Selhali jsme.‘ ZDF se omlouvá, že mlčela o sexuálních útocích

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Německá veřejnoprávní stanice ZDF se omluvila za to, že včas neinformovala o vlně sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem během silvestrovské noci. Stanice totiž o útocích informovala až v úterý 5. ledna, tedy několik dní poté, co k událostem v Kolíně došlo, za což se na ni snesla vlna kritiky ze strany veřejnosti. Stanice v úterním prohlášení přiznala, že „selhala“.

Zpráva o silvestrovské vlně sexuálních útoků a kapesních krádeží, kterých se měli dopustit muži arabského vzhledu na několika desítkách kolínských žen, se ve vysílání ZDF objevila až v úterý večer. Tedy až několik dní poté, co k událostem došlo. To ale rozzuřilo řadu diváků, kteří se v některých případech domnívali, že stanice zprávu záměrně zamlčela, protože útočníci pocházeli z řad přistěhovalců.

Pochybení v pokrytí silvestrovských útoků ostatně v úterý odpoledne přiznalo i vedení stanice ZDF. „Bylo to z naší strany selhání, že večerní zpravodajské vysílání neinformovalo o útocích během silvestrovské noci,“ uvedl v reakci na kritiku zástupce šéfredaktora stanice ZDF Elmar Thevessen v úterním prohlášení.

Thevessen v prohlášení dodal, že stanice zprávu o útocích záměrně odložila až na úterý, aby si v předstihu připravila „dodatečné rozhovory“ s lidmi, kteří mají k tématu co říct. Po vlně kritiky, jíž musela stanice čelit, si ale vedení podle prohlášení uvědomilo, že to byla „chyba úsudku“.

V okolí kolínského hlavního nádraží a katedrály v jeho sousedství se podle dosavadního šetření shromáždila o silvestrovské noci asi tisícovka mužů, kteří podle policie vypadali, jako by pocházeli ze severní Afriky nebo z arabských zemí. Z davu se následně vyčlenily skupiny o 20 až 100 lidech, které pak obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly. Sexuální napadení ohlásilo už na 90 žen.

V menší míře došlo k podobnému incidentu i v Hamburku, kde se podle svědků dopouštěla sexuálních útoků skupina 20 až 40 mužů arabského vzezření. Policii se zatím ohlásilo šest žen, které se staly obětí těchto útoků. Představitelé německé vlády v úterý události v Kolíně a dalších městech ostře odsoudili.

‚Jsem Syřan, musíte se ke mně chovat přátelsky‘

Nejasnosti kolem událostí silvestrovské noci ale pokračují i v dalších dnech. Například ve čtvrtek německý týdeník Spiegel na svém webu uvedl, že získal k nahlédnutí tajnou zprávu, v níž vysoce postavený pracovník spolkové policie tvrdí, že události byly mnohem horší než se na první pohled zdálo.

Německý policista v tajné zprávě například uvádí, že i když se policistům podařilo včas dorazit na místo útoku, situaci to nijak zvlášť nezměnilo – útočníci prý vůči nim neměli žádný respekt a naopak po nich pálili petardami a házeli po nich lahve. Policista tvrdí, že v jednom případě útočníci vytvořili lidský kruh kolem napadené ženy a znemožnili tak strážcům zákona přijít jí na pomoc.

Pravděpodobně nejvíce šokující poznatek ze zprávy, kterou zveřejnil Spiegel, je asi údajná výpověď jednoho z útočníků. „Jsem Syřan, musíte se ke mně chovat přátelsky! Paní Merkelová mě pozvala,“ oznámil prý policistům během silvestrovské noci.

Čtěte také: Německá vláda odsoudila sexuální útoky o silvestrovské noci

V Düsseldorfu vyšetřují 2200 lidí kvůli silvestrovským zločinům

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.