1 NĚMECKÁ ZDF ČELÍ KRITICE

‚Selhali jsme.‘ ZDF se omlouvá, že mlčela o sexuálních útocích

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Německá veřejnoprávní stanice ZDF se omluvila za to, že včas neinformovala o vlně sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem během silvestrovské noci. Stanice totiž o útocích informovala až v úterý 5. ledna, tedy několik dní poté, co k událostem v Kolíně došlo, za což se na ni snesla vlna kritiky ze strany veřejnosti. Stanice v úterním prohlášení přiznala, že „selhala“.

Zpráva o silvestrovské vlně sexuálních útoků a kapesních krádeží, kterých se měli dopustit muži arabského vzhledu na několika desítkách kolínských žen, se ve vysílání ZDF objevila až v úterý večer. Tedy až několik dní poté, co k událostem došlo. To ale rozzuřilo řadu diváků, kteří se v některých případech domnívali, že stanice zprávu záměrně zamlčela, protože útočníci pocházeli z řad přistěhovalců.

Pochybení v pokrytí silvestrovských útoků ostatně v úterý odpoledne přiznalo i vedení stanice ZDF. „Bylo to z naší strany selhání, že večerní zpravodajské vysílání neinformovalo o útocích během silvestrovské noci,“ uvedl v reakci na kritiku zástupce šéfredaktora stanice ZDF Elmar Thevessen v úterním prohlášení.

Thevessen v prohlášení dodal, že stanice zprávu o útocích záměrně odložila až na úterý, aby si v předstihu připravila „dodatečné rozhovory“ s lidmi, kteří mají k tématu co říct. Po vlně kritiky, jíž musela stanice čelit, si ale vedení podle prohlášení uvědomilo, že to byla „chyba úsudku“.

V okolí kolínského hlavního nádraží a katedrály v jeho sousedství se podle dosavadního šetření shromáždila o silvestrovské noci asi tisícovka mužů, kteří podle policie vypadali, jako by pocházeli ze severní Afriky nebo z arabských zemí. Z davu se následně vyčlenily skupiny o 20 až 100 lidech, které pak obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly. Sexuální napadení ohlásilo už na 90 žen.

V menší míře došlo k podobnému incidentu i v Hamburku, kde se podle svědků dopouštěla sexuálních útoků skupina 20 až 40 mužů arabského vzezření. Policii se zatím ohlásilo šest žen, které se staly obětí těchto útoků. Představitelé německé vlády v úterý události v Kolíně a dalších městech ostře odsoudili.

‚Jsem Syřan, musíte se ke mně chovat přátelsky‘

Nejasnosti kolem událostí silvestrovské noci ale pokračují i v dalších dnech. Například ve čtvrtek německý týdeník Spiegel na svém webu uvedl, že získal k nahlédnutí tajnou zprávu, v níž vysoce postavený pracovník spolkové policie tvrdí, že události byly mnohem horší než se na první pohled zdálo.

Německý policista v tajné zprávě například uvádí, že i když se policistům podařilo včas dorazit na místo útoku, situaci to nijak zvlášť nezměnilo – útočníci prý vůči nim neměli žádný respekt a naopak po nich pálili petardami a házeli po nich lahve. Policista tvrdí, že v jednom případě útočníci vytvořili lidský kruh kolem napadené ženy a znemožnili tak strážcům zákona přijít jí na pomoc.

Pravděpodobně nejvíce šokující poznatek ze zprávy, kterou zveřejnil Spiegel, je asi údajná výpověď jednoho z útočníků. „Jsem Syřan, musíte se ke mně chovat přátelsky! Paní Merkelová mě pozvala,“ oznámil prý policistům během silvestrovské noci.

Čtěte také: Německá vláda odsoudila sexuální útoky o silvestrovské noci

V Düsseldorfu vyšetřují 2200 lidí kvůli silvestrovským zločinům

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.