Zbraně pro teroristy proudí z Balkánu

ČERNÝ TRH NA BALKÁNĚ

Zbraně pro teroristy proudí z BalkánuNOVĚ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Francouzští vyšetřovatelé potvrdili, že zbraně a výbušniny použité při pařížských útocích pochází ze států bývalé Jugoslávie. Například v Kosovu koluje v současnosti až 450 tisíc zbraní na 2 miliony obyvatel, napsalo ve své zprávě středisko zabývající se kontrolou zbraní v jihovýchodní Evropě. Podle srbských tajných služeb jsou největším rájem pro teroristy státy balkánského poloostrova, zejména Kosovo, Albánie, Srbsko a Chorvatsko, kde je podle odborníků velmi snadné získat výzbroj.

Francouzští detektivové potvrdili, že teroristé stříleli během pařížských útoků z automatických zbraní, které téměř jistě pocházejí z černého trhu, který kvete ve většině balkánských států. Před rozpadem někdejší Jugoslávie byly všechny bývalé jugoslávské republiky zásobovány zbraněmi vyráběnými firmou Zastava, včetně upravené verze sovětské pušky AK-47 (kalašnikov). Stejný typ zbraní použili i útočníci během útoku na redakci satirických novin Charlie Hebdo. Důkazy přineslo rozbití několika teroristických buněk v Itálii a Kosovu. Při raziích policisté odhalili velké množství nelegálně držených zbraní a trhavin.

Po jugoslávské občanské válce, která proběhla v 90. letech, zůstalo na Balkáně tisíce zbraní a munice. Místní obyvatelé poté vykradli velkou část vojenských skladů, které zůstaly nehlídané po odchodu armády. „Pokud si chcete opatřit levně výzbroj, je nejjednodušší odjet to Prištiny a tam seženete vše do 500 eur. V západní Evropě se ovšem může cena zbraní vyšplhat až na trojnásobek,“ píše bruselský Flemish Institute ve své studii.

Srbská rozvědka popisuje černý obchod se zbraněmi na Balkáně jako nepřehledný, těžko předvídatelný a snadno dostupný pro potencionální útočníky.

Vítaní zákazníci

Podle bývalého ředitele albánských tajných služeb disponují teroristé velkým množstvím peněz, takže pro ně není problém nakupovat zbraně v masovém měřítku. „Pokud někdo disponuje patřičným obnosem, není pro něj problém sehnat cokoliv,“ nechal se slyšet bývalý ředitel. Obavy panují i v Srbsku, kde ministr vnitra odhadl počet lehkých zbraní kolující mezi lidmi až na 900 000 kusů. Institut pro evropská studia v Prištině popsal současnou politickou situaci v Kosovu za velmi křehkou a vypjatou.

Podle zprávy organizace SEESAC, která se zaměřuje na odzbrojení a kontrolu zbraní v jihovýchodní Evropě v rámci strategie EU pro boj proti nedovolenému hromadění ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a proti nedovolenému obchodování s nimi, se obyčejní lidé uchylují k prodeji zbraní, které jim po občanské válce zůstaly doma. „Není pro ně problém je v malém množství pašovat do Evropy,“ píše se ve zprávě.

Čtěte také: Vraždilo se v Charlie Hebdo zbraněmi ze Slovenska?

Kalašnikovy pro útoky v Paříži vyrobili v Jugoslávii

Omezit zbraně je hloupost, vzkazují poslanci Bruselu

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články