Ceny designSUPERMARKETU: Zastavení se ve snu i „obyčejná“ kolekce

JUBILEJNÍ DESIGNSUPERMARKET

Ceny designSUPERMARKETU: Zastavení se ve snu i „obyčejná“ kolekceNOVÉ 6
Panorama
Echo24
Sdílet:

designSUPERMARKET již potřetí ocenil nejtalentovanější mladé designéry. Z téměř stovky na festivalu vystavujících českých i zahraničních autorů vybrala redakce časopisu Dolce Vita vítěze ve třech kategoriích. Cenu designSUPERMARKET 2016 získala v oblasti šperku izraelská designérka Shiran Shashua tvořící pod značkou The morning after, v módě zabodovala Martina Dvořáková a její značka Made by ordinary a v oblasti ilustrace zvítězil Patrik Antczak s publikací pro děti Alfabeta. Cenu návštěvníků si odnesla designérka Alžběta Skálová se svým projektem Zastav se ve snu. designSUPERMARKET slavil letos své desáté výročí a během čtyř dní jej v Kafkově domě navštívilo více než 6 500 příznivců designu.

V kategorii šperk zvítězila značka The morning after. Tu založila izraelská designérka Shiran Shashua po ukončení studií v ateliéru šperku na Shenkar Institute for Design & Engineering v Tel Avivu v roce 2015. „Základ mého pracovního procesu je tvořit unikátní a inovativní šperky, ve kterých se snoubí kov s netradičními materiály,” vysvětluje designérka, jejíž práce nadchla dvanáctičlennou porotu.

Foto: designSUPERMARKET - The morning after

Cenu v oblasti módy získala značka Made by ordinary Martiny Dvořákové. Na designSUPERMARKETU představila kolekci podzim/zima 2016, kterou vytvořila z vlněných látek lokálního výrobce. „Použití bavlněné látky obarvené v indigové lázni je ústředním prvkem každé mé oděvní kolekce. V současné době se zabývám reinterpretací tradiční techniky modrotisku, limitovanou sérii modelů tak zdobí nové, originální vzory,“ popisuje návrhářka, která na festivalu poprvé představila také kolekci pro pány.

Dvořáková, jež založila značku MADE BY ORDINARY letos v březnu, je absolventkou univerzity La Sapienza v Římě, obor Fashion and Costume Studies, a také Ateliéru módního designu Scholastiky v Praze. Vzhledem k tomu, že se ve své oděvní tvorbě věnuje především tradičním textilním technikám, spolupracuje s jednou z posledních modrotiskařských dílen v České republice. Její tvorbu doprovází příběhy obyčejných, “ordinary“ lidí, kteří jsou nedílnou součástí celého procesu výroby oděvních modelů.

Foto: designSUPERMARKET - Made by ordinary

Nejlepším ilustrátorem a cenu v kategorii ilustrace získal Patrik Antczak. Na festivalu představil publikaci Alfabeta, která je první z řady motoricky zaměřených knih pro děti. „Alfabeta se skrze hru s typografií snaží v malém divákovi podnítit zájem o písmo a obrazovou hru, jejichž kombinace je jedním z nejdůležitějších komunikačních prostředků v naší společnosti. Dítě tak trénuje představivost a tvůrčí zručnost pomocí nejpřirozenějších aktivit, jako je kreslení, vybarvování, lepení či stříhání,“ vysvětluje autor. Obsah knihy by měl sloužit dětem a učit je nezapomínat na krásu a význam materiálu jako je papír. Publikaci vydalo nakladatelství LUSTR.

Foto: designSUPERMARKET - Patrik Antczak

Svůj názor projevili také návštěvníci festivalu, když jako nejoblíbenější projekt zvolili Zastav se ve snu ilustrátorky Alžběty Skálové. Vítěznou kolekci tvoří sada tří polštářů, kterou ilustrátorka doplnila limitovanou sérií grafických listů a MT pásek s vlastním designem. „Spojovatelem kolekce je láska k textilu a jeho výtvarnému pojetí. Pohádky před usnutím, nově objevené druhy můr a lišajů, piknik v krajině se zlatou rybkou a rorýsi,“ uvedla Skálová.

Foto: designSUPERMARKET - Alžběta Skálová

Čtěte také: designSUPERMARKET slaví 10 let, láká na nadějné designéry i unikátní knihkupectví

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články