1 Uprchlická krize

Německo: Bez němčiny a práce uprchlíky deportujeme

, NOVÉ

Témata: , ,

Uprchlíci, kteří do Německa přišli s uprchlickou vlnou minulý rok, budou moci v zemi zůstat jen pokud se budou ochotní integrovat a naučí se do tří let německy. Řekl to dnes německý ministr vnitra, jež podal návrh zákona, který by integraci jako podmínku trvalého pobytu uvedl do vymahatelné praxe. Lidé, kteří by v testech jazyka neprošli nebo by dlouhodobě odmítali práci, by podle něj mohlo Německo vyhostit, informovala Reuters.

,,Pro ty, kteří se nebudou chtít naučit německy, pro ty kteří nedovolí svým příbuzným integraci – například ženám a dívkám – pro ty, kteří odmítnou pracovní nabídky, pro ně zde pak nemůže existovat možnost neomezeného pobytu po uplynutí doby tří let,“ řekl německé televizi ARD Thomas de Maiziere, ministr vnitra, který návrh zákona sestavil.

Zákon, který by se týkal více než milionu přistěhovalců, kteří do země přišli s uprchlickou vlnou, přivítal i vicepremiér konzervativní vlády Angely Merkelové vlády Sigmar Gabriel, který uvedl, že zákon se plánuje uvést do praxe v květnu tohoto roku. „Musíme integraci nejen podporovat, ale také ji aktivně vyžadovat,“ řekl bulvárnímu deníku Bild.

Podle návrhu nového zákona by stát získal právo deportovat uprchlíky, kteří by se v řádu tří let nebyli schopni naučit německy nebo by odmítali pracovní nabídky a nevykazovali by činnost a stejně tak ty, kteří by zakazovali sociální a jakoukoli další integraci svým příbuzným, čímž naráží na ortodoxní islám, kde muž vládne celé rodině a v některých případech odmítá vzdělání pro ženy. 

Nový zákon jde podle právních expertů poněkud do sporu se zákonem OSN, který definuje status uprchlíka a jeho práva a říká, že uprchlík může být ze země vykázán jen pokud představuje hrozbu pro národní bezpečnost nebo veřejný pořádek. Podle Maizierea by se tento zákon měl přehodnotit. 

Podobné tendence se objevily i v Rakousku, kde v lednu ministr zahraničí Sebastian Kurz řekl, že uprchlíci, kteří odmítnou účast na speciálních integračních kurzech, nedostanou státní sociální podporu. Tyto kurzy jsou součástí rakouského programu pro integraci příchozích lidí ze Sýrie, Afghánistánu a ostatních zemí, který v lednu schválila rakouská vláda. Osmihodinové kurzy jsou zaměřené na výuku němčiny, rakouských zákonů a zvyků ve společnosti.

Čtěte také: Německo ‚uplácí‘ uprchlíky, aby se vrátili zpět domů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.