1 Prezidentské volby v USA

Kdo je Ted Cruz, muž, který v Iowě porazil Donalda Trumpa?

, NOVÉ

Témata: , ,

Ted Cruz, americký senátor, který v prvním souboji volebního klání v Iowě porazil daleko známějšího soupeře v boji o republikánskou kandidaturu na prezidenta USA Donalda Trumpa, je nejen pro českou veřejnost poměrně neznámou postavou. Kdo tedy vlastně je Ted Cruz a jaké zastává postoje?

Texaský senátor Ted Cruz obdržel při hlasování delegátů Republikánské strany v Iowě 28 procent hlasů, zatímco kontroverzní miliardář Donald Trump získal 24 procent. Daleko za nimi nezaostal ani třetí republikánský kandidát Marco Rubio s 23 procenty. Rubio je považován na umírněnou alternativu prvně jmenovaných republikánských uchazečů o Bílý dům, což může být jeho výhoda v dalším boji.

Čtěte také KOMENTÁŘ: Svátek demokracie v Iowě

Ted Cruz sice není tolik známý pro svoje tvrdé kontroverzní výroky jako jeho sok Donald Trump, přesto je zastáncem tvrdé linie Republikánské strany.

Kdo je tedy vítěz prvního klání primárních voleb republikánů?

Rafael Edward Cruz, jak zní jeho celé jméno, je rodák z kanadského Calgary, ale vyrůstal v Texasu. Jeho otec emigroval do USA z Kuby, kde byl vězněn a mučen. Matka je Američanka.

Po vystudování práv na Harvardově univerzitě v Cambridge započal svou úspěšnou právnickou kariéru. V roce 1990 zastupoval Národní zbrojní asociaci (National Rifle Association) ve sporu s prezidentem Billem Clintonem. Nebylo to ostatně naposledy, kdy se zapojil do zbrojařské lobby.

V roce 1999 poprvé nakoukl do politiky, když se jako právní poradce podílel na prezidentské kampani George W. Bushe.

V letech 2003 až 2008 zastupoval stát Texas v soudních sporech s federací. Za svůj největší případ považuje soudní spor Medellín vs. Texas z roku 2008, kdy soud rozhodl, že mezinárodní smlouvy nejsou závazné pro vnitrostátní právo, dokud Kongres nepřijme příslušný prováděcí zákon.

Od roku 2012 je senátorem za Republikánskou stranu. Podporoval mimo jiné regulaci nelegálního obchodu se zbraněmi, rozšíření pobřežních ropných vrtů a byl odpůrcem zpřísnění regulace emisí skleníkových plynů.

Cruz je hlasitým kritikem současného prezidenta Baracka Obamy, jehož administrativu v návaznosti na jadernou dohodou s Íránem nazval „předním světovým finančníkem radikálního islámského terorismu“, jak připomíná deník The Independent.

Omezit potraty a svazky homosexuálů

Obamu obviňuje ze vzniku Islámského státu, který chce Cruz zničit a zavázal se pokračovat v afghánské misi. Stejně tak se zavázal k zrušení nedávných dohod s Íránem. V mezinárodní politice by naopak podporoval Izrael ve sporech s Palestinou.

Vedle stávajícího práva na držení zbraní také hájí trest smrti. Na druhé straně chce jako silně věřící člověk omezit potraty a oficiální svazky lidí stejného pohlaví.

Kvůli národní bezpečnosti chce Ted Cruz zajistit mexickou hranici „jednou provždy“.

Německá rozhlasová stanice DW připomíná jeho spory se staršími členy Republikánské strany, které by mu mohly ubrat na popularitě v primárních volbách. Po prvním klání v Iowě je tak situace kolem republikánské kandidatury velmi otevřená.

Čtěte také: Trump v Iowě skončil až druhý. První primárky vyhrál Cruz

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.