Z války policajtů se klube Babišovo Waterloo

Z války policajtů se klube Babišovo Waterloo 1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Bitva kolem policie, již zahájila tzv. reorganizace letos v červnu, nabírá obrátky. Včera se udály dvě důležité věci: jak napsal kolega Petr Holub, kdesi v orgánech k tomu pověřených vznikl důvěrný rozbor, který nabourává příběh o „brutálním úniku informací“, jímž se měl provinit policejní prezident a záštita reorganizace Tomáš Tuhý. Pokud by byl rozbor pravdivý, konstrukce o SIM kartě bývalé manželky policejního prezidenta Tuhého, z níž prý byl před policejní razií varován příbuzný sociálnědemokratického hejtmana v Olomouci, vykazuje zásadní vady. Především tu maličkost, že ono varování nepřišlo příbuznému hejtmana, ale naopak je odeslal sám příbuzný komusi (v tom případě by to ovšem nebylo varování, ale „pouze“ šíření uniklé zprávy). Tím by byla podstatně nabourána důvěryhodnost autora výroku o „brutálním úniku informací“ Jiřího Komárka, bývalého šéfa expozitury ÚOOZ v Ostravě a jednoho z mála spojenců Roberta Šlachty, který spolu s bývalým šéfem ze služby skutečně odešel.

Druhá událost tu první zesiluje. Vyšetřovací komise sněmovny k reorganizaci policie včera vydala upozornění, že Komárek své vývody (o Tuhém) před komisí průkazně nedoložil. V minulých týdnech přitom z četby některých novin vznikal dojem, že Komárkovo vystoupení bylo zlomové a pro Tuhého zničující. Upozornění komise je fakticky tah ke Komárkovu znevěrohodnění pro futuro. A nezdá se, že by členové komise, kteří se dosud pečlivě vyhýbali všemu, co by mohlo zakládat na podezření z jejich politické předpojatosti, vydali takové stanovisko, pokud by na Komárka neměli pifku a k té pifce vážné důvody.

A konečně také včera před komisí vypovídal ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín. Ten posléze oznámil, že inspekce se ve světle nových informací bude muset vrátit k některým „situacím a událostem“, o nichž právě komise jedná. „Bude se to dotýkat prověřování příslušníků bezpečnostních sborů, bývalých příslušníků bezpečnostních sborů a s velkou pravděpodobností i některých státních zástupců.“

Některými státními zástupci jsou míněni pánové na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci, mediálně reprezentovaní Ivem Ištvanem. Z toho vyplývá, že se GIBS zaměří na komplex Ištvan – Šlachta – Lidové noviny Andreje Babiše, do nichž vybrané (dez)informace v minulých týdnech unikaly.

Tak jsme víceméně nepozorovaně dospěli do stavu, kdy je partie rozehraná tak, že může následovat už jen buď potvrzení viny Tuhého a potažmo ministra vnitra Milana Chovance – nebo úplná blamáž protistrany, což je scénář podle kuloárních informací pravděpodobnější. V takovém případě Andrej Babiš, který spor o policejní reorganizaci v červnu vyhrotil až hrozbou rozpadu vládní koalice a od té doby vede na motiv Šlachta předvolební kampaň, jede do zdi. Záleží teď na umu jeho soupeřů – což je zbytek sněmovny –, aby mu nedovolili z nastoupené dráhy uhnout nebo je přeřvat. Brutální kampaň Lidových novin kolem Šlachty a Tuhého představuje další dno v dějinách české žurnalistiky od roku 1989 a mimochodem přispěla k přijetí zákona, který Babišovi po příštích volbách už nedovolí být ve vládě a současně mít noviny. V sázce je elementární věrohodnost onoho neformálního společenství části státních zástupců, Šlachtovy skupiny v policii a Babiše.

Boj o interpretační svrchovanost ve válce policajtů má potenciál ovlivnit výsledek voleb, samozřejmě těch krajských teď v říjnu, ale i sněmovních za rok.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články