Konec rakví z papíru. Lidé si budou muset připlatit tisíce za dřevěné
novela ministryně šlechové
Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) se chystá zakázat nejlevnější variantu rakví, která se vyrábí z papíru. Vůči nebožtíkům jsou podle ní tyto „papundeklové krabice“ nedůstojné a dokonce prý může hrozit šíření infekce, pokud se při převozu poškodí. Lidé si tak budou muset připlatit několik tisíc korun za kvalitní celodřevěné rakve. Proti tomu se překvapivě bouří pohřební služby, podle kterých se tím pouze podpoří byznys podvodných pohřebáků.
„Doposud někde využívaná nejlevnější varianta papundeklových krabic je nadále neúnosná. Zejména při převozu lidských pozůstatků ve značném stádiu rozkladu hrozí ohrožení veřejného zdraví. Minimální výrobní parametry rakví bude mimo jiné řešit novela zákona o pohřebnictví,“ sdělila deníku ECHO24.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.
Rakev bude moci být nově vyrobená pouze z desek na bázi dřeva – tedy jen z pětivrstvého papíru, dřeva nebo třeba ratanu. Minimální náklady na konečnou rakev pro zemřelé tak vzrostou z několika stovek korun na tisíce. Nejnižší nároky na rakve, například právě výrobní materiál, pevnost či označení schránky, udává technická norma. Ta platí od loňského roku, ale její dodržování bylo dosud pouze dobrovolné.
Novela o pohřebnictví, kterou ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení, by ji měla v legislativě ukotvit jako povinnou. Podle resortu budou tak rakve pro nebožtíky „hygienicky i ekologicky příznivější“.
Pohřební služby: Je to cesta do pekel
Přestože zákaz rakví z lepenkového papíru přinese více peněz pohřebním službám, řadě z nich se to nelíbí. Podle asociace pohřebních služeb se tím podpoří hlavně byznys podvodných živnostníků, kteří si už dnes přijdou na slušné peníze.
„Některé pohřební služby mají kriminální minulost. Nejde jen o podvody s kytkami a věnci, ale právě i o rakve. Když objednáte hezkou dřevěnou rakev pro vaši babičku, udělají to, že babičku při převozu do krematoria z dřevěné rakve přendají do papírové, ve které ji spálí, a tu dřevěnou dají zpátky do skladu a prodají ji znovu,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda asociace Jaroslav Mangl.
„To, že všechny rakve budou muset být celodřevěné v souladu s normou, pro nás není zpřísnění, ale naopak rozvolnění zákona. Podvodné služby na tom vydělají ještě více černých peněz, než doposud. Je to cesta do pekel. Ministerstvo jsme na to upozorňovali, ale nevyslyšeli nás,“ dodal Mangl, který byl součástí pracovní skupiny při novele zákona, s tím, že chybí kontrola.
Tomu se ale ministerstvo Šlechtové brání – právo na kontroly ze strany pozůstalých v jakékoli fázi pohřebního aktu prý vyplývá ze smlouvy, kterou uzavírají s pohřební službou. Pokud zjistí nějakou nesrovnalost, mohou se obrátit přímo na ministerstvo, případně policii, či to řešit občanskoprávní cestou.
Chybí kontrola nakládání s nebožtíky
Otázkou však je, kolik z pozůstalých si během truchlení kontrolu skutečně vyžádá, pohřeb pro mnohé znamená těžkou psychickou fázi smutku. Ministerstvo by to proto chtělo řešit i celkově zpřísněním dohledu nad provozovateli pohřebních služeb ze strany úřadů.
„Především chybí orgán dozoru nad převozy a přechodným uchováváním těl zemřelých, jejich mytím a oblékáním ve vhodné místnosti, ukládáním do rakve a dalšími službami majícími nejen hygienický, ale i rituální charakter a které jsou poskytovány v této oblasti podle zákona o pohřebnictví,“ stojí v dokumentaci novely.
Není to však jediná novinka, kterou novela v oblasti pohřebnictví přinese. Jedna z priorit Šlechtové pro letošní rok mimo jiné umožní rodičům pohřbít potracené dítě (do 22. týdne těhotenství), které dosud bylo považováno za nemocniční odpad, dále posílí posmrtná práva zemřelých a zpřísní postihy za hrubé zacházení se zemřelými až na dva roky vězení.
„Náš stát potřebuje změnu, nikdo nic nekontroluje ani nedozoruje. Celých 15 let na tento zákon žádný předešlý ministr nesáhl. Objíždím krematoria v Česku a viděla jsem vše v této činnosti, doslova vše. Ráda bych občanům zajistila důvěru v činnosti aktérů v pohřebnictví, aby ve smutku měli jistotu, že se zesnulými osobami je důstojně zacházeno,“ reagovala na dotaz deníku ECHO24.cz ministryně Šlechtová.
Nemohl by se tak podle Šlechtové například opakovat nedávný případ z Horažďovic na Klatovsku, kde pohřební služba, protože měla již plné chladící boxy, nechala zemřelé ležet několik dní na zemi v zázemí provozovny na chodbě. Podle hygieniků byli nebožtíci již ve stavu, kdy hrozila epidemie, a nařídili dezinfekci celého objektu.