Nenarozené děti už nemají končit v odpadu. Budou mít právo na pohřeb

Důstojné rozloučení

Nenarozené děti už nemají končit v odpadu. Budou mít právo na pohřebNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Rodiče by nově mohli mít možnost pohřbít své nenarozené děti. Pokud totiž žena potratí do pátého měsíce těhotenství, česká legislativa plod považuje za nemocniční odpad, který se likviduje ve spalovnách třeba spolu s odebranými orgány nebo amputovanými končetinami. Umožní to novela zákona o pohřebnictví, kterou resort ministryně Karly Šlechtové (za ANO) poslal do meziresortního připomínkového řízení.

„Před časem se na nás obrátila maminka, která potratila v 21. týdnu těhotenství a která chtěla své nenarozené dítě náležitě pohřbít. Podle zákona se má spálit v nemocnicích s lidskými amputáty a tkáněmi. Chtěli jsme toto změnit a ministerstvo naše doporučení v novele reflektovalo,“ řekl deníku ECHO24.cz právník Marek Hanák z kanceláře ombudsmanky, který byl členem pracovní komise k novele zákona.

Dosud totiž platilo, že pokud žena potratí – ať už v důsledku komplikací nebo cíleného zákroku – do 22. týdne těhotenství a tělíčko dítěte nepřesáhne váhu půl kilogramu a velikost 25 centimetrů, nemá možnost nenarozenému dítěti uspořádat důstojný pohřeb. To je považováno za plod po potratu a s dalším anatomicko-patologickým odpadem se vyhodí do neprůhledného igelitového pytle a odešle se do spalovny na zpopelnění.

„Pozůstalým přitom nemohou být tato jejich práva krácena jenom proto, že dojde k potratu či se narodí mrtvé dítě. Těmto lidským pozůstatkům musí být zajištěna stejná pieta a důstojnost jako živě narozeným dětem zemřelým bezprostředně po porodu,“ píše se v dokumentaci novely zákona.

Podle odborníků přitom nejde jen o to, dopřát dětským plodům pietní obřad, ale i o to, umožnit rodičům, kteří o dítě přijdou, rozloučit se s ním a možná se tak lépe vyrovnat se ztrátou potomka. Český statistický úřad eviduje ročně v průměru asi 38 tisíc plodů po potratu.

Více zde: Odpad, nebo nenarozený člověk? Zákon má umožnit pohřby plodů

O tom, jak bude s předčasně zemřelými dětmi naloženo, mohou rodiče rozhodnout až po přesáhnutí zmíněných parametrů. Rozhodnout se pak musí do čtyř dnů, pokud odmítnou, je mrtvý plod zlikvidován buď obdobným způsobem, nebo obřad uspořádá ve spolupráci s pohřební službou nemocnice.

Oporu v zákoně vítá i organizace Tobit, které se danou problematikou dlouhodobě zabývá a jehož zástupci se na tvorbě novely rovněž podíleli. „Nepromítnutím těchto skutečností do české legislativy by nadále docházelo k porušování lidských práv. Rodiče dětí po spontánních potratech by byli nadále odkázání pouze na libovůli vedení nemocnic, zda jejich přání rozloučit se se svým dítětem a důstojně jej pochovat vyslyší,“ uvedla deníku předsedkyně sdružení Jana Vališová.

Za hanobení těl až dvouleté vězení místo pokuty

Možnost pohřbít nenarozené děti ale není jedinou novinkou, kterou novela zákona o pohřebnictví obsahuje. Ministryně Karla Šlechtová v souvislosti s chystaným dokumentem ráda zdůrazňuje, že se v této oblasti více jak deset let nic neřešilo a chystá se to významně změnit.

Posílit chce například posmrtná práva člověka, nově by za nedůstojné zacházení s nebožtíky či přímo hanobení těl hrozily až dva roky vězení nebo pozastavení činnosti pohřební služby. Dosud se ukládala pouze maximálně 50 tisícová pokuta.

Dehonestací zemřelých má resort Šlechtové na mysli například „neoprávněné otevření rakve za účelem nekrofilie, vystavení těla bez rakve a rubáše na veřejnosti za blasfemickým nebo komerčním účelem, lámání kostí zemřelému, aby se vešel do rakve nebo vhazování odpadového materiálu z pitvy do útrob před zašitím těla zemřelého.“

Novela také počítá s právem člověka rozhodnout předem o způsobu pohřbu a místě pohřbení. Zpřísnit by se dále měla celková kontrola pohřebních služeb i postihy za porušení pravidel. Ministerstvo by mohlo udělovat pokuty i odebírat živnostenské koncese. Novela zasáhne také dosavadní parametry rakví – Šlechtová chce zakázat třeba nejlevnější variantu v podobě „papundeklových krabic“.

Nemohl by se tak podle Šlechtové například opakovat nedávný případ z Horažďovic na Klatovsku, kde pohřební služba, protože měla již plné chladící boxy, nechala zemřelé ležet několik dní na zemi v zázemí provozovny na chodbě. Podle hygieniků byli nebožtíci již ve stavu, kdy hrozila epidemie, a nařídili dezinfekci celého objektu.

Čtěte také: Praha plánuje tři masové hroby. Pro případ velké katastrofy

‚Vykuchaná jako prase‘. Orgány zemřelé dívky patří Rusku, řekl soud

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články