2 JEDEN SVĚT 2015

Příběh Edwarda Snowdena je v kinech. V Praze začal Jeden svět

, NOVÉ

Témata:

V Praze začal festival Jeden svět zaměřený na tematiku lidských práv. Otevřel jej snímek Bojovníci ze severu vyprávějící o potomcích somálských uprchlíků v Dánsku, kteří se nechávají naverbovat do islámských milicí v Somálsku. Program 17. ročníku nabízí celkem 114 snímků, a to včetně oscarového dokumentu Citizenfour o Edwardu Snowdenovi. V metropoli přehlídka potrvá do 11. března. Poté se přesune do dalších 33 měst v Česku a také do Bruselu. 

„Letošní festival Jeden svět jsme se rozhodli zahájit filmem Bojovníci ze severu. Je to velmi aktuální film, který ukazuje, jak se z obyčejných kluků v Dánsku stávají vyznavači radikálního islamismu. Ukazuje, jak je někdy velmi jednoduché nechat se zmanipulovat, pokud sám nemáte vyřešenou identitu a nevíte, co v současném světě máte dělat,“ uvedla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Dánský filmař Soren Steen Jespersen ve svém snímku sleduje druhou generaci somálských uprchlíků v Dánsku. Někteří mladíci ze země odjíždějí do Somálska, kde se přidávají k islámským radikálům z organizace Šabáb. Režisér využíval i skrytou kameru, část filmu se natáčela přímo v Somálsku. O svém filmu bude tvůrce diskutovat s pražským publikem po promítání, které se koná v úterý ve Francouzském institutu. 

Čtěte také: Děti, které nemají právo žít. Ruské děti 404

Nejlepší příběhy filmů z festivalu Jeden svět 2015 si můžete přečíst v našem speciálu.

Každoročně na začátku festivalu uděluje společnost Člověk v tísni svou cenu Homo Homini osobnostem, které prokázaly odvahu a významně se zasloužily o prosazování lidských práv. Za rok 2014 ocenění získala syrská učitelka a aktivistka Suád Naufalová. Otevřeně vystupovala proti režimu Bašára Asada a proti Islámskému státu. „Jejím prostřednictvím chceme vyjádřit podporu mnoha dalším Syřanům, kteří se aktivně a nenásilně staví proti extremismu a teroru, ať už přichází z kterékoliv strany,“ uvedl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. 

Čtěte také: Suad. Sama s plakátem proti ďáblu

Odvážné životní příběhy dalších osobností, které získali cenu Homo Homini si můžete přečíst zde.

Festivalové filmy se budou promítat v Praze v kinech Lucerna, Světozor, Atlas, Ponrepo a Evald. Představení budou také ve Francouzském institutu a v Městské knihovně. Lístek na filmy, které se promítají před 17:00, stojí 70 korun. Pozdější projekce je za 90 korun. Senioři zaplatí 45 korun. 

Edward Snowden poprvé na plátně v ČR 

Podle pořadatelů je Jeden svět největší „lidskoprávní filmový festival“ na světě. Letos zprostředkuje pohled do 59 zemí světa. K vidění budou snímky z Latinské Ameriky, Austrálie či ze zemí bývalé Jugoslávie. Některé projekce jsou už vyprodané. 

Poprvé se na plátnech českých kin 6. března objeví dokument Citizenfour, který letos dostal Oscara. Bývalý analytik Americké bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden ve filmu popisuje v červnu 2013 americké režisérce Lauře Poitrasové a novinářům z Guardianu masové shromažďování dat o stovkách milionů lidí. O zlatou sošku se letos ucházel i dokumentární thriller Virunga o obraně stejnojmenného konžského parku, kde žijí poslední stovky horských goril. Na filmu se jako výkonný producent podílela holywoodská hvězda Leonardo DiCaprio. 

Interaktivní kino

Festivalové filmy se budou promítat v Praze v kinech Lucerna, Světozor, Atlas, Ponrepo a Evald. Představení budou také ve Francouzském institutu a v Městské knihovně. Lístek na filmy, které se promítají před 17:00, stojí 70 korun. Pozdější projekce je za 90 korun. Senioři zaplatí 45 korun. 

K festivalovým sálům od 3. do 10. března přibude interaktivní „cross-kino Neustadt“ v prostorách Novoměstské radnice. V provozu bude od 14:00 do 22:00. Nabídne projekty na pomezí filmu a počítačových her, ale i přednášky, diskuse či tvůrčí dílny. 

Čtěte také: ‚Chcípni, ty stará pizdo!‘ Když stařenky kladou nepříjemné otázky

Čtěte také: Raději se upálit, než koukat na pomník Lenina

Čtěte také: Jeden svět 2015 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.