Největší kauce v historii: Zadeh složil 150 milionů a čeká na propuštění
proces s íránským podnikatelem
Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh, jemuž hrozí 13 let vězení za údajné rozsáhlé daňové úniky, složil v pondělí na účet Krajského soudu v Brně kauci 150 milionů korun. Měl by být propuštěn z vazby, v níž je již 22 měsíců, a stíhán na svobodě. Jde patrně o dosud nejvyšší kauci zaplacenou v ČR. Zatím se neví, kdy by mohl být propuštěn. Podle Zadehova právníka Jana Vučky peníze složila Zadehova rodina a jeho známí.
Mluvčí krajského soudu Simona Tesařová ČTK potvrdila, že kauce byla složena. „Dnes příslušný senát v neveřejném jednání rozhodne o tom, zda kauci přijme. Jeho rozhodnutí nebudeme komentovat do doby, než o něm budou vyrozuměni účastníci řízení,“ uvedla. Pokud soud kauci přijme, mohl by být Zadeh propuštěn z vazby v pátek.
Ten nejprve stanovil kauci na sto milionů korun. Vrchní soud v Olomouci ale jeho rozhodnutí zrušil a věc pak vrátil k novému projednání. Krajský soud v půli ledna zvýšil kauci na 150 milionů korun. Právní zástupci Íránce nyní soud kritizují, protože jejich klient podle nich nebyl dosud propuštěn z vazby. Dodávají, že soud by měl jednat urychleně.
„Jednání soudu je velmi nestandardní. Je to zřejmě největší zpoždění při vyřizování vazební věci, jaké kdy český soud měl,“ tvrdí jeden ze Zadehových advokátů Jan Vučka.
Spis uvádí, že patnáctičlenná skupina údajně organizovaná Zadehem způsobila státu škodu při obchodech s pohonnými hmotami okolo 2,5 miliardy korun. Státní zástupce viní stíhané z krácení daní a účasti na organizované zločinecké skupině.
Více o případu zde: Velká ryba v síti české policie? Podivný případ perského obchodníka
Podle kriminalistů dováželi v letech 2012 a 2013 stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidili stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se prý zapojilo nejméně 65 obchodních společností.
Obhajoba tvrdí, že se Zadeh ničeho nedopustil. Ve spise jsou podle obchodníka důkazy o manipulaci ze strany policie a státního zástupce.
„Je těžké si představit, že v demokratickém právním státě vytvořila policie spolu se státními zástupci tajné důkazy, které používali při rozhodování o prodloužení vazby, ale poté, co tyto ‚tajné důkazy‘ splnily svou úlohu, je státní zástupce ve spolupráci se soudem odstranil. Otázkou je, co je obsahem těchto důkazů, které policie a státní zástupce museli odstranit, a proč Krajský soud v Brně před touto skutečností strká hlavu do písku,“ uvedl Zadeh v tiskovém prohlášení.