1 ‚Psi zachraňujeme, lidi ne'

‚Jsme kolaboranti, ne křesťané.‘ Ostrá slova Vášáryové

, VIDEO UVNITŘ

Témata:

„My tady ve střední Evropě víme velmi dobře, že jsme ochotni kolaborovat za cokoliv. Platí jen jediné, a to chránit si jen svoji kůži a vykašlat se na ostatní,“ uvedla slovenská poslankyně Magda Vášáryová v Událostech, komentářích na téma uprchlické krize. Její pondělní vystoupení stále rezonuje sociálními sítěmi, někteří se shodují na tom, že Vášáryová skvěle vystihla středoevropskou mentalitu, ostatní zase spekulují, jestli se někdejší diplomatka „dočista nezbláznila“.

„Kdybychom si měli rozdělit tisíc psů, tak by se všichni hned angažovali a byli by nadšení a dělali by si fotografie,“ uvedla Vášáryová v rozhovoru s tím, že má v e-mailu 250 žádostí, aby v nadcházejícím úterním hlasování podpořila zákon o psech. „Nikdy jsem ale nedostala 250 mailů, abychom zachránili 60 tisíc syrských dětí, které putovaly Evropou,“ dodala jako důkaz toho, že místní obyvatelé budou stokrát raději sympatizovat s opuštěnými zvířaty než ostatními lidskými bytostmi.

Svůj názor doplnila tvrzením, že obyvatelé střední Evropy si na křesťanskou společnost, kdy se má pomáhat lidem v nouzi, pouze hrají. „Na jedné straně jsme zjistili, že nejsme křesťani, jednoduše nejsme. Bereme to jen jako folklór a chodíme si do kostela kvůli omlouvání svých hříchů. To je všechno, co děláme,“ uvedla politička. Podle ní je pověstná středoevropská pohostinnost a láska k bližnímu pouze neplatná rétorika.

„Platí jen jediné, a to chránit si jen svoji kůži a vykašlat se na ostatní. To bude mít těžké následky,“ varovala.

„Za malou jistotku se vzdáme čehokoliv“

S poznámkou moderátora, zda právě boj proti možné islamizaci Evropy spojené s příchodem uprchlíků nemůže být ochrana našich křesťanských hodnot, Vášáryová nesouhlasí. „My jsme si absolutně vědomi toho, že jsme za jakoukoliv funkci ochotni se vzdát se čehokoliv, nejen naší víry. My víme velmi dobře, že jsme ochotni kolaborovat za cokoliv, za jakoukoliv malou jistotku,“ řekla poslankyně a připomněla katolický profašistický režim, který se na Slovensku ve čtyřicátých letech brzy změnil v novou, protináboženskou diktaturu.

Argument, že 70 procent Slováků v zemi imigranty nechce, podle Vášáryové ještě neznamená, že politici nesmí postupovat proti většinovému veřejnému mínění.

Vzor odvážného politika? Masaryk

„Vy Češi máte člověka, který se proti tomu postavil, musel dokonce emigrovat, protože jste ho šli zabít, Masaryka. Když se postavil proti všem těm falešným věcem a antisemitistické kampani. Jsou případy, kdy se musíte postavit. S tím se nedá nic dělat. A jen ti, kteří se proti tomu postaví, zůstanou v historii jako ti, kdo udělali správnou věc. Takové poučení ve střední Evropě přece už máme!“

Čtěte také: Němci přiznali: Letos k nám přijde až 1,5 milionu uprchlíků

Postup současných středoevropských politiků je podle ní pouze způsob, jak získat co nejvíc politických bodů před nadcházejícími volbami. Ty budou na Slovensku probíhat příští rok v březnu, v Polsku dokonce již za dva týdny. „Vystrašené tetky a strýčkové půjdou volit. Půjdou volit ty, kteří jim hovoří, nikoho sem nepustíme, nebojte se, všechno bude tak, jak to bude. Ti politici, kteří chtějí být pro budoucnost a historii státníky, by měli jít proti tomu,“ upozornila slovenská opoziční poslankyně.

Na celý záznam rozhovoru se můžete podívat zde:

Čtěte také: Vrátili jsme se do doby kamenné, říkají uprchlíci z Islámského státu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.