Svědectví proti Havlovi na středoškolákovi vymlátili. Estebáky čeká soud
zločiny komunismu
České soudy se 25 let po listopadu 1989 začaly zabývat kauzou dvou estébáků, kteří si násilím a psychickým vydíráním vymohli na středoškolákovi svědectví proti Václavu Havlovi. Případ se odehrál v lednu 1989 při 20. výročí upálení Jana Palacha.
Zatím posledními třemi odsouzenými příslušníky Státní bezpečnosti byli tři muži, kteří v červnu 1989 unesli disidenta Petra Placáka z demonstrace proti kácení stromů v pražské Stromovce a v křivoklátských lesích ho zbili. Teď by se k nim mohli přidat další dva estébáci v kauze Placákova kamaráda Davida Kabzana.
Čtěte také: Poslední odsouzení estébáci. Spravedlnost trvala 25 let
Kabzanův případ přitom kopíruje soudní proces s „Placákovými“ estébáky. Pražský městský soud totiž stejně jako v případě Placáka při neveřejném zasedání rozhodl, že Kabzanova kauza je po pětadvaceti letech promlčená. Státní zástupkyně se ale odvolala. U Placáka přitom až pražský Nejvyšší soud rozhodl, že takový zločin promlčený není.
„Případ Davida Kabzana má teď Vrchní soud. Pokud taky rozhodne, že je promlčený, obrátíme se znovu k Nejvyššímu soudu,“ uvedl pro ECHO24.cz Kabzanův zmocněnec John Bok.
V soudní proces s dvěma estébáky věří i Jan Srb, mluvčí Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, který obvinění vypracoval. „Snad se oba dostanou k soudu,“ uvedl pro ECHO24.cz Srb.
Státní bezpečnost při Palachově týdnu v lednu 1989 sháněla důkazy proti Václavu Havlovi. Bitím a psychickým vyhrožováním si je vynutila u sedmnáctiletého mladíka.
V lednu 1989 během takzvaného Palachova týdne, kdy se v centru Prahy konaly protirežimní demonstrance, nebylo Kabzanovi ještě ani osmnáct let, když si pro něho přišli estébáci. Kabzan pocházel z disidentské rodiny, účastnil se akcí nezávislých iniciativ včetně Klubu Johna Lennona, roznášel samizdatové tiskoviny.
Pro komunistickou tajnou policii se Kabzan měl stát jednou z důležitých osob v procesu s Václavem Havlem, který byl právě ve vězení. Potřebovali proti Havlovi svědectví, které jim měl poskytnout právě i Kabzan. Ten jim sice protokol, který si estébáci sami nadiktovali, podepsal, ale předcházelo tomu bití a psychické zastrašování.
Kabzan poté jinému policejnímu důstojníkovi vypověděl, jak z něj tajní policisté podpis vymlátili, a totéž později vypověděl taky u soudu s Havlem. „Soudkyně ho okamžitě nechala vyvést ze soudní síně,“ poznamenal Kabzanův zmocněnec John Bok. Připomněl, že Kabzan má psychické následky z estébáckého týrání dodnes.
Bok uvedl, že v Kabzanově kauze mu nejde o žádný velký trest, ale chtěl by, aby byl čin z ledna 1989 přesně popsaný a odsouzený. Spokojen by byl s podobnými tresty, které soud udělil třem estébákům v Placákově případu – jeden dostal 1,5 roku vězení, druhý rok a třetí odešel s podmínkou.