‚Já vše vymyslel.‘ První daňové ráje pro Čechy zakládali dva šachisti
'Zpočátku nebyl o offshory zájem'
Když se v Česku na začátku 90. let objevily první nabídky na zakládání firem v daňových rájích, tuzemští podnikatelé o ně téměř neměli zájem. U začátků tehdy neznámého byznysu stála dvojice kamarádů, Pavel Petrovič a David Vavruška, které spojovala vášeň v šachových partiích. Společně také založili společnost Akont, která spolupracovala s panamskou kanceláří Mossack Fonseca, jejíž dokumenty se už druhý týden propírají v aféře Panama Papers.
„Na začátku nebyl o offshory vůbec zájem, neexistoval tu žádný takový trh,“ řekl deníku ECHO24.cz Petrovič. „Byl jsem to já, kdo to všechno vymyslel, strávil jsem nad tím spoustu času,“ tvrdí podnikatel, jehož jméno se v posledních letech objevovalo v médiích hlavně v souvislosti se spory kolem zkrachovalé kampeličky WPB Capital nebo ve spojení s loňským insolvenčním návrhem na fotbalovou Slavii. Petrovič je odchovancem šachového oddílu v Chrudimi a několikanásobným účastníkem mistrovství Československa v různých věkových kategoriích. Do oddílu v 90. letech přivedl i Vavrušku. „Šachy hrál o dost lépe než já,“ přiznává.
Běžní čeští podnikatelé prý zpočátku nevěděli, na co by se jim offshory hodily. Spolumajitelé Akontu se proto pustili do informační kampaně, která měla firmám vysvětlit jejich výhody. Například, že neušetří pouze na daních, ale především na nákladech při mezinárodních transakcích nebo při budování holdingových struktur. Lidé z Akontu pořádali semináře, psali články, inzerovali, Petrovič vydal více než 400stránkovou knihu s názvem Encyklopedie daňových rájů a jejich využití, obsahující podrobné informace o režimech daňových rájů po celém světě.
Nesnadné bylo i budování prvních kontaktů v zahraničí. Používání internetu se tehdy teprve rozjíždělo. „Moje úplně první cesta vedla do Budapešti, kde sídlila pobočka firmy Ocra, tehdy asi jediný prodejce offshorů v rámci bývalého sovětského bloku,“ popisuje Petrovič. Pak následovaly cesty do samotných rájů, návštěvy tamních bank, zařizování licencí a agentů, jejichž zapojení si vyžadovaly tamní předpisy.
Někdy kolem roku 1996 začali lidé z Akontu spolupracovat s panamskou kanceláří Mossack Fonseca. Vavruška pro ni založil pražskou pobočku, která zprostředkovávala podniky „na klíč“, nabízenému začlenění pod karibskou firmu se ale lidé z Akontu bránili. „Nechtěli jsme úplně splynout, jenom jsme zastupovali značku,“ říká Petrovič. Firma s názvem Mossack & Fonseca & Co CZ fungovala do roku 2006, pak přešla do likvidace.
Aféra Mossack Fonseca vrhla na služby spojené s daňovými ráji velmi špatné světlo, Petrovič nicméně zdůrazňuje, že snaha o optimalizaci nákladů nebo anonymizaci je z podnikatelského hlediska přirozená. Připouští ovšem, že díky globálnímu tlaku na registraci a zveřejňování údajů se výhody daňových rájů postupně stírají.
S Vavruškou, který na žádost o rozhovor nereagoval, se Petrovič před lety rozešel, údajně kvůli sporům o podnikání s družstevní záložnou WPB Capital, která předloni zkrachovala. V současnosti vlastní společnost Gate Finance a se svými bývalými kolegy vede spory o vyrovnání. Akont stále podniká v oboru, radí svým klientům s placením vysokých daní a pomáhá jim také zakládat offshory. Jako vlastník je v obchodním rejstříku zapsaná společnost Akont Holding & Capital Limited se sídlem v Londýně. Současné vedení Akontu na dotazy deníku ECHO24.cz neodpovědělo.
Čtěte také: