Také Čok se dal na vlastenectví. ‚Držme identitu vlastního národa‘
Zástupy zástupů
Vilém Čok v nové skladbě Zástupy zástupů varuje před migranty a zároveň vyzývá k vlastenectví a patriotismu. Vzhledem k aktuální situaci v ČR a v Evropě je podle něj třeba, aby si lidé uvědomili, kde jsou, co jsou a co chtějí, napsal to na svém Facebooku.
„Koukám se na náš svět, jak blbne čím dál víc. Peníze vládnou všem a lhaní bez hranic. Svírá nás ekumenická mříž, tím spíš buďme k sobě blíž. Městem i pralesem, jsme stále více mdlí. Dobro dál nenesem, a to je na tom zlý. Podstatou jsme zemi na obtíž, tím spíš buďme k sobě blíž,“ zpívá v úvodu bývalý člen Pražského výběru Vilém Čok.
Po klidném začátku písně přichází rockový refrén, v němž Vilém Čok vypočítává problémy, které Evropu i Českou republiku podle něj sužují. „Jeden, dva, tři, čtyři pět… sto… milion...miliony, zástupy zákonů, zástupy omylů, zástupy potomků, zástupy běženců. Držme identitu vlastního národa. Nový patrioty nám každý jaro dá. Důkazem je stát a ty to víš a tím spíš buďme k sobě s křížem blíž,“ zpívá Čok.
Čtyřiapadesátiletý zpěvák video zveřejnil na svém Facebooku a napsal, že debatu, která se okolo jeho počínání na sociálních sítích strhla, vítá. „Udělal jsem ho dle svého nejlepšího svědomí, vzhledem k současné situaci nejen ČR ale i Evropy. V této době je potřeba, aby si lidé uvědomili kde jsou, co jsou a co chtějí. A to od života, svých vlád a svých zemí,“ vysvětluje Čok záměr, se kterým skladbu vytvářel.
Postoj Viléme Čoka je zajímavý také vzhledem k plánovanému koncertu Pražského výběru v O2 aréně v Praze 7. prosince, kde by měl na jednom pódiu vystoupit společně s Michaelem Kocábem, který v otázce přijímaní imigrantů zastává odlišné stanovisko. Bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny se v srpnu 2015 vyjádřil, že evropské země by měly uprchlíky přijímat a chovat se k nim přátelsky, aby nedošlo k jejich radikalizaci. Konkrétně řekl, že je třeba omezit xenofobní nálady ve společnosti.
Hudbou bojují proti migraci
Vilém Čok se tak svým počínáním připojil k několika interpretům a kapelám, kteří se k tématu islámu či migrace hudbou i slovy vyjádřili již dříve. Mezi nimi například Aleš Brichta, který v červenci 2015 vystoupil i na demonstraci proti islamizaci a imigraci, kde byli účastni i demonstranti se šibenicemi. Dále také skupina Ortel či Olivie Žižková nebo Dominika Myslivcová.