Praha vymýšlí plán proti horku a povodním
Změna klimatu
Plán proti povodním a extrémnímu horku připravují vědci z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu ve spolupráci s odborníky z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Oznámil to magistrát, radní by plán měli dostat na stůl a schvalovat v lednu.
Plán se bude skládat z několika z projektů, jako je například vzdělávací kampaň posilující povědomí lidí o změnách klimatu a jeho následcích na lidské zdraví, rozšiřování a podpora zahrádkářských kolonií nebo podpora zelených domů (stavby po celém obvodu obrostlé rostlinami). „Neexistuje žádné opatření, které by na zmírnění problému, která má teď Praha, mělo velký vliv. Proto chceme zavést velké množství menších projektů, z nichž každý trochu pomůže,“ uvedl ředitel odboru ochrany životního prostředí pražského magistrátu Štěpán Kyjovský.
Další opatření, které autoři návrhu chtějí prosadit, je rozšíření a zavedení nových travnatých ploch a výsadba stromů ve městě. „Při horku propouštějí teplo do země a nehromadí ho v sobě jako asfalt nebo dlažba. Při přívalových deštích zase vsají část vody, což nepropustné povrchy nedokážou,“ vysvětlila spoluautorka plánu Mária Kazmuková.
Příkladem jednoho takového projektu, který by měl být součástí plánu, je revitalizace řeky Rokytky, kterou při úpravách v sedmdesátých letech stavitelé narovnali. Na té už v současnosti pracují dělníci v Hloubětíně. Projekt má vrátit korytu jeho původní podobu včetně obnovy stromů a keřů v okolí.
Plán na přizpůsobení města klimatickým změnám připravují odborníci rok a půl. Zástupci města se zavázali k jeho vytvoření v roce 2016 v rámci evropské iniciativy Mayors adapt. Lhůta pro vytvoření plánu je dva roky a vyprší v lednu příštího roku. Podle pražské radní Jany Plamínkové vytvořením plánu magistrát reagoval na vlny veder a náhlé povodně, které jsou v posledních letech čím dál častější.