Zoufalé matky v obléhané Fallúdži zabíjí vlastní děti

TVRDÉ BOJE V IRÁKU

Zoufalé matky v obléhané Fallúdži zabíjí vlastní dětiNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Printscreen Youtube
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zatímco na předměstích irácké Fallúdži zuří nemilosrdné boje mezi radikály z Islámského státu a vládními jednotkami, v útrobách města trpí desetitisíce civilistů. Islamisté civilistům zabraňují v útěku a naopak je používají jako živé štíty proti náletům koaličních letounů a ostřelování. Lidé navíc trpí hladem, což některé matky dohnalo až k tomu, že zabily vlastní děti.

V iráckém městě se v současné době podle Organizace spojených národů (OSN) nachází asi 50 000 civilistů, z čehož přibližně 20 000 tvoří děti. A právě děti podle britského deníku The Times doplácí na tvrdé boje nejvíc. Ve městě okupovaném islamisty chybí potraviny a léky, chlapce starší 12 let pak radikálové nutí zapojit se do tvrdých bojů s vládními jednotkami.

Kvůli neustálému strádání se ve městě vzedmula vlna sebevražd. Obzvláště šokující jsou potom případy, kdy matky zabily vlastní děti, aby je ušetřily trápení. „Přísahám Bohu některé z nich utopily své vlastní děti. Některé vyhodily své děti na ulici a nechaly je tam, aby se o sebe postaraly samy, protože už pro ně neměly jídlo,“ píše britský deník s odvoláním na jednu z místních žen.

Ve prospěch dětí z iráckého města ostatně intervenovala i OSN. Ta vyzvala jak islamisty, tak příslušníky vládních jednotek a šíitských polovojenských milicí, aby braly na tisíce malých dětí ohledy. „Životy a budoucnost dětí, které jsou násilně naverbovány do bojů, jsou ohroženy. Jsou donuceny nosit a používat zbraně a bojovat ve válce dospělých,“ uvedl v prohlášení dětský fond OSN (UNICEF).

Situace ve městě je ale komplikovaná i z jiného pohledu. Většinu obyvatel Fallúdži totiž tvoří sunnitští muslimové, zatímco irácké vládní jednotky, jež město osvobozují, sestávají ponejvíce z šíitů. Množí se proto případy, kdy si příslušníci obou větví islámu vzájemně vyřizují účty – v tomto případě příslušníci vládních jednotek a především šíitských polovojenských milicí často napadají místní sunnitské obyvatelstvo.

Přestože může působit ironicky, že pro sunnity vyhnání islamistů ani zdaleka nemusí nutně znamenat konec útlaku, v podmínkách Blízkého východu se nejedná o nic neobvyklého. Například když loni irácké vládní jednotky dobyly sunnitský Tikrít, začaly zde rabovat a podle některých zpráv i vraždit. Ostatně i celý konflikt Bagdádu s Islámským státem lze v určitém smyslu interpretovat jako souboj mezi sunnitskou a šíitskou větví islámu.

Operace na osvobození Fallúdži, která je v rukou islamistů už od ledna 2014, začala v pondělí 23. května. Očekává se, že boj o Fallúdžu bude zdlouhavý, protože bojovníci IS měli dva roky na to, aby si ve městě vybudovali své pozice a „zabetonovali se tam“, uvedla agentura AP. Radikálové také po městě rozmístili množství podomácku vyrobených výbušnin. Fallúdža nazývaná „městem minaretů a matkou mešit“ byla těžce poškozena při dvou ofenzivách amerických sil proti povstalcům z hnutí Al-Káida v roce 2004.

Čtěte také: Irácké jednotky vzaly útokem islamisty ve Fallúdži

Irácké jednotky vzaly útokem islamisty ve Fallúdži

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články