Orlando – nejhorší masakr v historii Spojených států
NEJHORŠÍ ÚTOK V HISTORII
Teroristický útok Omara Mateena na gay klub v Orlandu byl podle americké policie útokem s největším počtem obětí v historii Spojených států. Útok amerického občana s afghánským původem nepřežilo 50 lidí a minimálně 53 jich bylo zraněno. A zároveň jde o třetí nejhorší útok na světě za poslední roky. Útočník Omar Mateen podle stanice NBC krátce před útokem volal na policii a přihlásil se k ideologii Islámského státu.
Pulse shooting: In hail of gunfire in which suspect was killed, OPD officer was hit. Kevlar helmet saved his life. pic.twitter.com/MAb0jGi7r4
— Orlando Police (@OrlandoPolice) 12. června 2016
Policie v Orlandu ukázala na svém twitterovém účtu helmu jednoho ze zasahujících policistů. Díky ní přežil.
V posledních deseti letech došlo v USA k sedmi případům hromadné střelby, při které zahynulo více než deset obětí. Před masakrem v Orlandu se nejhorší případ stal 16. dubna 2007 ve Virginském polytechnickém institutu, kde 23letý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu zavraždil 32 lidí. Ten ex post spáchal sebevraždu.
Na Vánoce 14. prosince 2012 vraždil na základní škole v Newtownu 20letý Adam Lanza. Obětí jeho útoku se stalo 20 dětí ve věku 6-7 let a 6 dospělých. Stejně jako Čo Sung-hu i Lanza spáchal po svém útoku sebevraždu.
„Everybody was screaming“ – man who escaped Orlando club mass shooting describes his terrorhttps://t.co/rVSzoSakq0 https://t.co/hAdCkMwMQA
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 12. června 2016
K dalším útokům, které si vyžádaly víc než 10 mrtvých došlo ve středisku pro imigranty v newyorském Binghamtonu v roce 2009 – 14 mrtvých – stejný počet obětí měla i tragická událost v roce 2015 v kalifornském San Bernardinu. V roce 2009 zabil 13 lidí major a armádní psychiatr Nidal Malik, který vraždil na základně americké armády v texaském Fort Hoodu. O čtyři roky později byl odsouzen k smrti.
Více jak deset mrtvých si vyžádaly ještě útoky v letech 2012 a 2013 v kině na předměstí Denveru v Coloradu a v budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu. Oba útoky nepřežilo 12 lidí. V Denveru se útoku dopustil maskovaný střelec James Holmes, který byl později odsouzen na doživotí. Aarona Alexise, který útočil ve Washingtonu, policie zabila.
Čtěte také: Teroristický útok na klub: 50 mrtvých a 53 raněných
57 mrtvých (26. dubna 1982) – Opilý jihokorejský policista U Pom-kon se pohádal se ženou a poté v amoku střílel v několika vesnicích. Nakonec spáchal sebevraždu, vyhodil se granátem do vzduchu.
50 mrtvých (12. června 2016) – Střelba v nočním klubu v Orlandu na Floridě. Střelec byl zlikvidován, podle médií se jedná o Omara Mateena, který se narodil na Floridě, jeho rodiče pocházejí z Afghánistánu.
35 mrtvých (28. dubna 1996) – Mentálně postižený Australan Martin Bryant střílel ve městě Port Arthur v kavárně, na ulici a nakonec unesl tři osoby, které později rovněž zabil. V listopadu 1996 byl odsouzen na doživotí bez možnosti podmíněného propuštění.