Firmu Mossack Fonseca založil syn člena Hitlerovy SS
Panama Papers
Kontroverzní firmu Mossack Fonseca, která zprostředkovávala nestandardní bankovní operace pro VIP klienty po celém světě, spoluzakládal syn bývalého člena zbraní SS Jürgen Mossack. Podle The Independent měl po skončení války jeho otec Erhard pracovat i pro CIA. Sama Mossack Fonseca vznikla po spojení Mossacka mladšího s dalším právníkem Ramónem Fonsecou. Současný únik jejich dokumentů do médií představuje největší odhalení daňových podvodů v historii. Podle britských médií pak firma pomáhala krýt i například jednu z největších loupeží v britské historii.
Právnickou firmu zakládal v roce 1977 Jürgen Mossack a svůj současný název získala po připojení Ramóna Fonsecy o devět let později. Specializuje se na komerční právo, svěřenecké fondy, investiční poradenství a práci s mezinárodními strukturami. Mossack Fonseca se přímo pyšní zprostředkováním levnějších transakcí pro společnosti napříč světovými měnami a státy.
„Oops“ #PanamaPapers pic.twitter.com/ISwm6II4Hc
— WikiLeaks (@wikileaks) 3. dubna 2016
Of two lawyers who helmed the world‘s biggest offshore company businesses https://t.co/mNFVinvmRV | @OnmanoramaLive pic.twitter.com/XJtXOwp313
— Manorama Online (@manoramaonline) 4. dubna 2016
Podle Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ) je Jürgen Mossack synem emigranta z Německa, který před koncem druhé světové války sloužil jako řadový člen v Hitlerových zbraních SS. Do Střední Ameriky přivedla Erharda Mossacka s rodinou touha po novém začátku podobně jako celou řadu i výše postavených nacistických pohlavárů.
I když měl v rámci zbraní SS jen nižší hodnost, existuje zpráva, že byl po květnu 1945 zadržen v Mnichově se seznamem nacistických „vlkodlaků“ – věrných Hitlerovi, kteří slíbili bojovat za jeho odkaz i po skončení války. I tak ale mohl Mossack starší z Evropy odejít a jeho syn o dvacet let později zakládat jednu z firem využívající místní podmínky daňového ráje.
Erhard Mossack se v Panamě podle The Independent dokonce nechal naverbovat americkou CIA. Americké vládě sliboval, že bude odhalovat bývalé nacisty, kteří v té době vystupovali v oblasti jako komunisté nebo se ukrývali. O jeho konkrétní špionážní činnosti ale neexistuje důkaz.
Pomoc gangsterovi se založením firmy
Syn Erharda Mossacka Jürgen pak vystudoval práva na panamské Universidad Católica Santa María La Antigua. V roce 1986 se k němu připojil o čtyři roky mladší Ramón Fonseca Mora, čímž dali vzniknout firmě Mossack Fonseca. Oba právníci spolu začali poskytovat zvláštní poradenské služby pro všechny, kteří chtěli svá jmění skrýt v daňových rájích po celém světě.
„Tato právnická firma podle těchto tajných materiálů úzce spolupracovala s velkými bankami a právními společnostmi v zemích jako je Nizozemsko, Mexiko, Spojené státy nebo Švýcarsko a pomáhala svým klientům přesouvat peníze nebo krátit jejich daně,“ uvedlo ICIJ. „Analýza ICIJ uniklých souborů zjistila, že více než 500 bank, jejich dceřiných společností a větví spolupracovalo s Mossack Fonseca od 70. let ve snaze pomáhat svým klientům s vedením offshorových firem.“
Kromě vazeb na množství důležitých klientů včetně prezidentů a představitelů světových vlád spojují nyní britská média firmu Mossack Fonseca i například s případem velké loupeže ve skladišti Brink’s-Mat. V roce 1983 nedaleko londýnského Heathrow zde zloději získali desítky milionů liber ve zlatě a hotovosti.
Případ figuroval jako největší loupež v britské historii, i nyní by po přepočtu ceny zlata na současnou hladinu mohl překonat 53milionový „rekord“ z loupeže v trezoru britské centrální banky roku 2013. Co se týče případu z roku 1983, Mossack Fonseca pomáhala vytvořit firmu Feberion. Společnost, která vznikla necelý rok a půl po loupeži, vedl spojenec pachatelů Gordon Parry.