Juncker nemá smartphone, estonský premiér mu poslal pohled
Estonské předsednictví EU
Jako v devatenáctém století pozval estonský premiér Jüri Ratas předsedu Evropské komise Jean-Claudea Junckera na slavnostní zahájení estonského předsednictví EU do Tallinnu. Juncker ve svém projevu řekl, že by sám nemohl být estonským premiérem, protože nevlastní chytrý telefon.
Předsedu Evropské komise musel Jüri Ratas pozvat do Estonska pomocí pohlednice, řekl sám Juncker během tiskové konference v Tallinnu. Jedná se o žert premiéra pobaltské země, která je známá prosazováním takzvaného e-governmentu, tedy zjednodušování státní správy pomocí elektronizace.
Prvního července vstupuje Estonsko oficiálně do svého šestiměsíčního předsednictví Radě Evropské unie, pomyslné žezlo přebírá po Maltské republice. K příležitosti oficiálního předání předsednictví se Rada EU sešla v Tallinnu, kde také zazněl Junckerův projev.
.@JunckerEU @EU2017EE „Our future is digital. #Digital is in the DNA of #Estonia and it needs to become part of Europe’s DNA.“ pic.twitter.com/gemwWjsNWi
— Mina Andreeva (@Mina_Andreeva) 30. června 2017
Předseda Evropské komise v něm mluvil o digitalizaci EU, potřebě přechodu na 5G internet a rozvoji jednotného digitálního trhu. V souvislosti s tím zazněla slova o zlepšení obrany proti kyberútokům, kterých jenom v posledním roce proběhlo na území EU přes 4000. Tallinn plánuje přechod na 5G v příštím roce, pro ostatní evropské metropole by měl být dostupný do tří let. Podle Junckera by tento posun přinesl Evropské unii zisk ve výši 146 miliard eur a vytvořil by 2,4 milionu pracovních míst.
Ve výkonu předsednictví v Radě se členské státy EU střídají vždy po 6 měsících. Během tohoto šestiměsíčního období předsednictví řídí zasedání na všech úrovních Rady a pomáhá tak zajistit kontinuitu činnosti EU v rámci Rady.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Členské státy vykonávající předsednictví úzce spolupracují v rámci tříčlenných skupin, které jsou označovány jako „trojice“. Tento systém byl zaveden Lisabonskou smlouvou v roce 2009. Trojice předsednictví vymezuje dlouhodobé cíle a připravuje společný program, ve kterém jsou stanovena témata a hlavní otázky, jimiž se bude Rada zabývat v průběhu osmnáctiměsíčního období. Na základě tohoto programu pak každá ze tří zemí připravuje vlastní podrobnější šestiměsíční program.