Putin plánuje vlastní systém kreditních karet. Reaguje na sankce
krymská krize
Prezident Vladimir Putin oznámil, že má Rusko v plánu vytvořit vlastní systém pro platby kreditními kartami. Země se tak rozhodla poté, co americké společnosti Visa a Mastercard v rámci sankcí omezily platby pro některé ruské banky.
„Tento krok je nezbytný a rozhodně jej musíme udělat.“ podpořil Putin návrh svých kolegů na vytvoření národního platebního systému před zákonodárci během jednání, na kterém se řešila budoucnost Krymu. Hlavní ruskou motivací pro jeho vytvoření jsou nedávné události spojené s ukrajinskou krizí, uvedl server agentury Reuters.
Právě kvůli anexi Krymu byly prostřednictvím společností Visa a Mastercard uvaleny sankce na vybrané ruské banky. Klienti Bank Rossiya tak nemohli provést žádnou transakční službu. Zákaz se týkal také ruské InvestCapitalBank a SMP Bank, ve které jsou podílníky Arkady a Boris Rotenbergovi, blízcí přátelé prezidenta Putina a vlivní ruští podnikatelé.
„Je velmi smutné, že se jisté společnosti rozhodly pro takováto omezení. Domnívám se, že jim to způsobí ztrátu určitých částí trhu, velmi ziskového trhu.“ vyjádřil se Putin k rozhodnutí amerických společností. Ty však v neděli své služby znovu spustily. Jak pro SMP tak pro InvestCapital Bank. I přes to si však poté klienti stihli během pouhých dvou dnů vybrat celých 111 milionů dolarů.
Moskva tvrdí, že je svůj systém platebních karet schopna rozjet během několika měsíců. Na tomto projektu se pracuje již několik let. Právě teď, kdy USA a EU vyhrožuje Rusku ještě razantnějšími ekonomickými sankcemi, tak přichází nejvhodnější moment pro spuštění podobného projektu. „Systém PRO 100 je technologicky připraven zpracovávat v blízké budoucnosti platební služby v rámci země. Odhadujeme, že to bude trvat několik měsíců, než se hlavní ruské banky, které tvoří více než 40 % trhu, propojí s PRO 100.“ okomentoval situaci Andrej Nesterov ze společnosti Universal Electronic Card.
Dle Putinova vyjádření uvedeného na RT.com se Rusko inspirovalo zeměmi jako Čína a Japonsko, kde národní platební systémy fungují perfektně. Ruský prezident pak nejvíce poukazoval na ten japonský, který se dnes používá ve 200 zemích světa. Elvira Nabiullina, guvernérka ruské národní banky, však dodala, že Moskva v žádném případě neplánuje opustit americké platební platformy zcela.
Rusko nicméně tak po více než dvaceti letech od pádu Sovětského svazu, kdy se stihlo integrovat do globální ekonomiky, prohlubuje propast, kterou si během ukrajinské krize stihlo vykopat se Západem.