8 PROBLÉMOVÁ INVESTICE

Stavěli halu pro Amazon bez povolení, pokutu nedostanou

NOVÉ

Developerská společnost CTP Invest připravovala pro Amazon parcely pro stavbu distribučního centra v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa bez příslušných povolení. Přesto jí místní stavební úřad pokutu za nepovolené terénní úpravy neudělí. Firma podle něho zákon neporušila.

CTP Invest koupil pozemky po bývalém letišti a získal od úřadů povolení staré stavby odstranit. Jenže hala americké internetové firmy měla stát z větší části na sousedních parcelách, které patří Brnu. Pozemky mu mělo město prodat až ve chvíli, kdy bude sklad postavený a zkolaudovaný.

Aniž k tomu měla úřední povolení, začala developerská společnost s terénními úpravami. Podle stavebního zákona je razítko zapotřebí pokaždé, pokud mají buldozery vjet na pozemky větší než tisíc metrů čtverečních.

"Obecně platí, že za terénní úpravy bez povolení hrozí pokuta až pět set tisíc korun," uvedla koncem března pro ECHO24.cz Hana Nosálová, vedoucí stavebního úřadu městské části Brno-Černovice.

Na místě jsme nic neobjevili

O pár týdnů později, po ukončení vlastního šetření, ovšem stejný úřad rozhodl, že CTP Invest zákon neporušil.

"Považujeme za potřebné zdůraznit, že při kontrole předmětného území nebyla zjištěna činnost v rozporu se stavebním zákonem."

"Na místě nebyla v době prohlídek zjištěna žádná stavební činnost či provádění zemních prací," uvedl úřad. Připomněl, že se pozemky nacházejí uvnitř průmyslové zóny a podle územního plánu jsou určené pro zpracovatelský průmysl.

"V závěru považujeme tedy za potřebné zdůraznit, že při kontrole předmětného území nebyla zjištěna činnost v rozporu se stavebním zákonem a proto stavební úřad neuložil žádná opatření," dodal úřad.

Občanské sdružení Čisté Tuřany, které kvůli terénním úpravám podalo k úřadům několik stížností, pozemní práce na městských pozemcích zdokumentovalo. Na snímcích z letošního března jsou vidět například stavební stroje, nahrnutá zemina nebo vykolíkovaná parcela.

"Závěry černovického stavebního úřadu nás velice překvapily," konstatovala jednatelka sdružení Hana Kašpaříková.

Hrozba dalších pokut

Pokutě se CTP ale nakonec možná stejně nevyhne, a to za neoprávněné nakládání s městským majetkem. Mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára pro ECHO24.cz uvedl, že případ ještě není ukončen.

"Ještě se to šetří," konstatoval Žára, podle něhož by výsledek mohl být znám do květnového zasedání městského zastupitelstva. O pozemky se zajímá taky Česká inspekce životního prostředí kvůli odpadům, společnost CTP na ně totiž nechala navézt stavební suť.

Ředitel společnosti CTP Invest Remon Vos už dříve prohlásil, že jeho firma nechtěla město poškodit. Na pozemcích se podle něho pouze přesunoval materiál, který se pak měl při stavbě využít.

Paradoxem je, že se sklad Amazonu nakonec vůbec nemusí stavět. Brněnské zastupitelstvo totiž opakovaně odmítali s výstavbou souhlasit, až tento týden zvedla ruku těsná většina zastupitelů. Jenže mezitím Amazon oznámil, že s Brnem už nepočítá. Podle ředitele CTP Remona Vose ale existuje možnost, že se Američané do Brna vrátí.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.