Bývalá miss Turecka odsouzena za ‚urážku‘ Erdogana

14 MĚSÍCŮ ZA URÁŽKU

Bývalá miss Turecka odsouzena za ‚urážku‘ ErdoganaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Miss Turecka z roku 2006 Merve Buyuksarac byla odsouzena za urážku prezidenta Erdogana. Podmíněný trest v délce čtrnácti měsíců dostala za sdílení satirického veršíku na svém instagramovém účtu. Podle kritiků jde o další ze série případů zasahování proti prezidentovým kritikům a o znak toho, že země směřuje k autoritářství. Informoval o tom britský deník The Independent.

Modelka a designérka byla obviněna z trestného činu urážky veřejného činitele poté, co v roce 2014 sdílela na Instagramu satirickou básničku s názvem The Master´s Poem. Ta měla údajně kritizovat Erdogana pomocí veršů z turecké národní hymny. Merve Buyuksarac vysvětlovala, že příspěvek sdílela jen proto, že jí připadal zábavný. „Neměla jsem v úmyslu urazit prezidenta,“ uvedla. Podle deníku The Guardian Merve Buyuksarac tvrdila, že básničku sdílela v domnění, že pochází z tureckého satirického magazínu a že jej ihned po varování přátel odstranila. Žalobci to ale za urážku považovali, podle starších zpráv bývalé miss hrozily až dva roky ve vězení.

Od roku 2014, kdy se stal Recep Tayyip Erdogan prezidentem, využívají žalobci čím dál častěji zákon, který má před urážkami prezidenta chránit. Kritické hlasy zahraničních politiků upozorňují na vlnu nových zákonů a zatýkání vůči Erdoganovým kritikům.

Zpráva přišla den poté, co Erdogan prohlásil, že žádná muslimská rodina nemůže přistoupit na antikoncepci ani plánované rodičovství. Turkyně zároveň vyzval, aby zvyšovaly počet obyvatel Turecka. Jeho žena a první dáma Turecka pro změnu v březnu prohlásila, že harém, ve kterém v minulosti Osmanská říše držela stovky žen, byl vzdělávací základ, jenž ženy připravoval na život. Podobné výroky prezidentského páru a kroky Erdoganovy vlády kritici označují za pokusy infiltrovat striktní islámské hodnoty do turecké společnosti, čímž omezují občanská práva žen.

Čtěte dále: Boris Johnson složil básničku. Erdogan v ní má sex s kozou

Roklen spustil Fundlift, první investiční crowdfunding v Česku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články