‚Saddám se poslední roky věnoval psaní knih. Myslel si, že vyhrává válku‘

Zpověď agenta CIA

‚Saddám se poslední roky věnoval psaní knih. Myslel si, že vyhrává válku‘NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn poslední roky před dopadením údajně vůbec netušil, co se v jeho zemi děje. Zatímco se jeho stoupenci snažili bránit proti invazi koaličních vojsk v čele s USA, Husajn se ve svém úkrytu věnoval psaní románů a pamětí ze svého režimu, tvrdí bývalý agent CIA John Nixon, který ho vyslýchal hned po dopadení. S informací přišel server Daily Mail.

Bývalý pracovník americké zpravodajské služby byl součástí amerického speciálního týmu, kterému se podařilo dopadnout hledaného iráckého diktátora. Do letošního roku byl na rozhovory skoupý, jelikož sám chystal knihu, která popisuje jeho momenty z dopadení a vyslýchání Saddáma Husajna.

„Zpočátku vypadal zmatečně, skoro až nepřítomně,“ lovil z paměti Nixon. Husajn tou dobou prý vůbec nezasahoval do vládnutí Iráku a ani netušil, jak se vyvíjí boj proti koalici vedené Spojenými státy. Na vypracování obranného plánu proti invazi se nepodílel. Sám byl údajně překvapený, že ho dopadli právě Američané. „Absolutně netušil, že se situace obrátila proti němu,“ dodal bývalý agent CIA.

Husajn si prý hlasitě stěžoval na modřiny a drobné rány, které utržil během dopadení. „Než jsme mohli vyslat zprávu do světa, museli jsme zkontrolovat, jestli se nejedná o jeho dvojníka,“ popsal Nixon postup po zadržení. Saddáma usvědčila rána po kulce a dvojice tetování na těle.

Nixon se diktátora nejprve zeptal, kdy naposled viděl své syny. Husajn ale na jeho dotazy nereagoval, naopak ho bombardoval salvou svých otázek. „Co jste zač, vojenská rozvědka? Okamžitě mi odpovězte, identifikujte se,“ rozkazoval agentovi i opodál stojícím americkým vojákům.

„Díval se na mě s nenávistným chladem. Přestože byl pevně pod zámkem, šel z něj strach,“ vzpomínal agent. „Zpočátku se choval arogantně a bylo těžké ho donutit odpovídat na otázky, jakmile mu ale po chvilce došlo, že už ze zajetí neuteče, povolil a začal konečně mluvit.“

Do vnitřní politiky už údajně tolik nezasahoval, věřil svým podporovatelům a armádě. Místo vládnutí se věnoval psaní románů a pamětí ze svého režimu. Husajn prý byl tak zaneprázdněný, že neměl čas sledovat, co se děje v jeho vlastní zemi.

Zároveň ale věřil, že jeho stoupenci úspěšně odráží invazi. „Nemyslete si, že uspějete. Brzy zjistíte, že vládnout Iráku není nic jednoduchého,“ opakoval Nixonovi. V tomhle byl neoblomný. „Vypadal spokojeně, když naslouchal vzdálenému zvuku vybuchujících bomb. Myslel si, že vyhrává válku,“ dodal agent.

V průběhu americké invaze do Iráku byl Saddám Husajn zbaven moci a označen za válečného zločince. Stál v čele Iráku od roku 1979 až do roku 2003, kdy padl jeho režim a sám se dostal do zajetí. Soud ho na konci roku 2006 shledal vinným ze zločinů proti lidskosti a odsoudil k trestu smrti oběšením.

Čtěte také: Obama: Putin je jako Husajn. A Trump ho miluje

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články