Černošský farář v Bavorsku odstoupil, měsíce čelil výhrůžkám smrti

Rasismus v Německu

Černošský farář v Bavorsku odstoupil, měsíce čelil výhrůžkám smrtiNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Farář původem z Konga Olivier Ndjimbi-Tshiende rezignoval ze svého postu v kostele v městečku Zorneding v tradičně katolickém Bavorsku poté, co ho místní politici opakovaně rasisticky uráželi a chodily mu dokonce i výhrůžky smrti. Katolický kněz se totiž zastával uprchlíků. Informoval o tom německý deník Süddeutsche Zeitung.

Šestašedesátiletý kněz rezignaci oznámil na nedělní mši v katolickém kostele sv. Martina, kde sloužil od roku 2012. V posledních měsících roku 2015 mu přišlo pět anonymních hrozeb smrti a kněz se dostal do sporu s místními politiky. Policie nyní hledá původce dopisů.

Spory začaly mezi Ndjimbi-Tshiendem a lokálními politiky v listopadu 2015, když tehdejší předsedkyně Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) v Zornedingu Sylvia Boherová napsala článek pro stranické noviny, kde uvedla, že uprchlíci obsazují Bavorsko. CSU je konzervativní strana, která dominuje v Bavorsku a dlouhodobě se staví proti otevřené politice kancléřky Angely Merkelové. Boherová v článku popsala příliv uprchlíků jako invazi a obvinila eritrejské migranty ze snahy vyhnout se vojenské službě v domovské zemi.

Farář Olivier Ndjimbi-Tshiende na článek ostře zareagoval a doporučil politikům, aby nezapomínali na svou křesťanskou povinnost. Johann Haindl z CSU nato v novinách Ebersberger Zeitung nazval faráře „naším Negrem“. Boherová i Haindl byli za výroky kritizováni a vyzváni k rezignaci.

V Zornedingu od té doby rostlo napětí, Bianka Poschenriederová ze Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) řekla v únoru novinám, že jí jeden z městských úředníků řekl, že kněz už nebude mezi nimi příliš dlouho. „Znělo to hodně jako výhrůžka,“ řekla Poschenriederová, která to pak okamžitě oznámila policii. Později se ukázalo, že kněz dostával výhrůžky smrti už několik měsíců.

„Je to strašné, opravdu strašné,“ řekl v reakci na případ Piet Mayr, nynější starosta města Zorneding, který k patří CSU. „Opravdu doufám, že výhrůžky nepocházejí od místních lidí, ale od nějakých psychopatů odjinud,“ dodal. Mayr také brání CSU, rozhodně prý nenese odpovědnost za lidi, kteří konají za hranicemi zákona.

Mnichovská arcidiecéze vydala v pondělí Ndjimbi-Tshiendeovo stanovisko, kde kněz přiznává, že několik posledních měsíců cítil velkou zátěž a že se mu velmi ulevilo poté, co se rozhodl na postu skončit. V prohlášení řekl, že necítí žádnou zášť vůči místní komunitě, rád však postoupí v rámci katolické církve na jiné místo, kde se bude moci více soustředit na služby Bohu.

Není to poprvé, kdy město čelí takovému skandálu. V listopadu 2014 místní základní škola nabídla prázdnou místnost skupině mladých uprchlíků. Škola pak dostala řadu xenofobních e-mailů.

Čtěte také: Česká katolická církev s uprchlíky pomůže. Pokud vláda požádá

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články