Parlamentní institut: Babiš je ve střetu zájmů kvůli německé chemičce
PORUŠUJE MINISTR FINANCÍ ZÁKON?
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) porušuje zákon o střetu zájmů tím, že ani po dvou a půl letech po vstupu do vlády neodešel z dozorčí rady své nejziskovější chemičky v Německu. Alespoň k tomuto výkladu se přiklání parlamentní institut, který se celou situací zabýval na podnět poslance Martina Plíška (TOP 09). Ten se chce s celou věcí obrátit na správní orgány.
„Z hlediska teleologického se přikláníme k tomu, že se zákaz podnikatelských aktivit členů vlády (včetně zákazu funkcí v dozorčích a kontrolních orgánech korporací) vztahuje i na podnikající právnické osoby se sídlem v zahraničí,“ píše se ve stanovisku parlamentního institutu. Babiš tak podle výkladu porušuje zákon, když sedí v dozorčí radě své chemičky v Německu.
„Parlamentní institut potvrdil moje pochybnosti. Budu navrhovat, aby mandátový a imunitní výbor postoupil věc k projednání přestupkovému orgánu v místě bydliště ministra financí Andreje Babiše,“ uvedl serveru ECHO24 Plíšek, který prošetření Babišova postu v dozorčí radě navrhl. Posudek parlamentního institutu totiž slouží jen k analýze problematiky a nejedná se tak o závazný výklad, který mohou udělat pouze správní orgány nebo soudy. Právě na ně se tak chce obrátit Plíšek, kterému posudek dává za pravdu.
„Podle rady právníků, také s ohledem na jednotný vnitřní trh EU, dochází ze strany ministra financí k porušení zákona, který nerozlišuje, zda firma má sídlo v ČR nebo v tomto případě v Německu. Nic navíc nebrání tomu, aby firma podnikala i u nás,“ dodal Plíšek.
Babiš: Banky to chtěly
Na figurování šéfa státní kasy v dozorčí radě německé společnosti SKW Stickstoffwerke Piesteritz upozornily Hospodářské noviny (HN). Podle deníku továrna na výrobu čpavku a močoviny, která sídlí nedaleko Wittenbergu, udává Babiše jako šéfa dozorčí rady na vlastních webových stránkách. Platná verze zákona o střetu zájmů přitom uvádí, že člen vlády „nesmí být statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu, členem řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu podnikající právnické osoby“.
Ministr financí v tom ale střet zájmů nevidí. Celou věc zdůvodnil tím, že jeho setrvání v dozorčí radě chemičky si vyžádaly banky. Babiš se také odkazoval na právní analýzy, podle kterých může tuto funkci zastávat. S tím ovšem nesouhlasí právníci ani opoziční politici.
Babiš také uvedl, že se jedná o pseudokauzu typu Čapího hnízda a také o záměrný útok ze strany koaliční ČSSD. Právě za jeho angažmá v dozorčí radě německé firmy mu prý vyhrožoval v pořadu Otázky Václava Moravce ministr vnitra Milan Chovanec. S tím je Babiš v poslední době ve sporu kvůli reorganizaci policie.