Po střelbě u prezidentského paláce v Jubě 150 mrtvých

Střelba u prezidentského paláce

Po střelbě u prezidentského paláce v Jubě 150 mrtvýchAKTUALIZOVÁNO
Hlavní město Jižní Súdánu Juba Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

V metropoli Jižního Súdánu roste po páteční střelbě u prezidentského paláce napětí. Do nemocnice bylo převezeno mnoho mrtvých těl, podle mluvčího viceprezidenta Rieka Machara je mrtvých více než 150. Řada obyvatel města se podle agentury AP obává obnovení ozbrojeného konfliktu, který loni ukončila mírová dohoda. Některé mezinárodní organizace stahují ze země personál do sousední Keni.

„Vláda se snaží obnovit klid a pořádek, její snahy ale nejsou úspěšné. V ulicích je velký počet vojáků,“ popsalo situaci na facebooku americké velvyslanectví.

Do nemocnice v Jubě byla v sobotu přivezena těla mnoha obětí. Počet mrtvých není oficiálně uváděn, protože vojáci brání lékařům v přístupu do nemocniční márnice. Jeden z lékařů nicméně odhadl, že mrtvých je 110.

Macharův mluvčí Roman Nyarji mluvil o „více než 150 tělech“. „Jejich počet může ještě narůst,“ řekl Nyarji podle agentury AFP a dodal, že do vzájemného střetu se dostaly dvě složky prezidentské gardy: vojáci chránící prezidenta a viceprezidentova ochranka. Mezi mrtvými jsou kromě vojáků i civilisté.

U prezidentského paláce se v pátek střílelo v době, kdy se v budově setkali prezident Salva Kiir a viceprezident a bývalý vůdce povstalců Machar. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění.

Střelba, při níž nebyl ani jeden ze státníků zraněn, vyvolala v ulicích Juby paniku. Kiir a Machar se snažili obyvatele uklidnit a státní televize tvrdila, že bezpečnostní situace v celé zemi i v hlavním městě je pod kontrolou. V sobotu byl podle agentury AP v ulicích Juby klid.

Některé mezinárodní organizace, jako například Mezinárodní měnový fond (MMF), ale již evakuovaly své zaměstnance a jejich rodiny do keňské metropole Nairobi. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na šéfa pobočky MMF v Jižním Súdanu Philippa Egoumeho Bossoga.

Střelba v Jubě pokračovala v pátek až do noci v okolí mise OSN, kde se ukryly stovky lidí. Šéf ochranky kliniky uvnitř mise Budbud Chol podle AP uvedl, že klinika přijala 40 lidí se střelnými zraněními. Podle mluvčí mise OSN v Jubě Shantal Persaudové jeden se zraněných na základně OSN zemřel. V areálu mise se podle ní ukrylo nejméně 1000 civilistů. Mluvčí uvedla, že většina diplomatického personálu v Jubě se v pátek v noci ukryla na místním zastoupení EU, šéf mise OSN je na ambasádě USA.

Jihosúdánský ministr obrany Kuol Manyang Juuk nicméně označil situaci za relativně klidnou. Vojenské hlídky, které projíždějí ulicemi města, podle něj jen „monitorují bezpečnostní situaci“.

Právě na sobotu připadlo páté výročí vzniku nezávislého Jižního Súdánu, který se zrodil rozdělením tehdy největší africké země Súdánu. Pro samostatnost hlasovalo téměř 99 procent voličů v referendu v lednu 2011. V prosinci 2013 ale vypukla v Jižním Súdánu občanská válka poté, co prezident Kiir obvinil svého někdejšího viceprezidenta Machara z pokusu o převrat.

Střety sil loajálních prezidentovi Kiirovi a povstalců podporujících Machara mají i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Letos v dubnu se Machar vrátil do metropole Juby jako viceprezident v nové vládě národní jednoty, která vznikla na základě mírové dohody ze srpna 2015, jež má ukončit válku v zemi. Ta si vyžádala na 300.000 obětí a přes milion lidí vyhnala z domovů.

Čtěte také: AI: Súdánský režim zabíjí nepohodlné lidi v kontejnerech

Šťastný konec zadržování Čecha v Jižním Súdánu. Po Vánocích se může vrátit

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články