V Hongkongu protestovaly tisíce lidí proti „autoritářské vládě“ Pekingu

Protičínská demonstrace

V Hongkongu protestovaly tisíce lidí proti „autoritářské vládě“ PekinguNOVÉ
V Hongkongu protestovalo tisíce odpůrců autoritářství Foto:

FOTO: ilustrační foto Shutterstock, snímek z protestů 1. července 2017

1
Svět
Sdílet:

Tisíce příznivců demokracie v neděli vyrazily do ulic Hongkongu, aby odsoudily to, co považují za rostoucí zásahy Pekingu do svobod bývalé britské kolonie, která je nyní pod správou Číny. Pochod proti „autoritářské vládě“ se konal ve stejný den, kdy Čína slaví založení Čínské lidové republiky, napsaly agentury AP a Reuters.

Demonstranti protestovali hlavně proti tomu, co označují za zneužívání soudů místní vládou podporovanou Pekingem při pronásledování jejích kritiků. Nesli transparenty odmítající „autoritářskou vládu“ a požadující odstoupení tajemníka pro spravedlnost Hongkongu. Podle nich jeho žádost, aby soud přezkoumal odsouzení tří prodemokratických aktivistů do vězení, porušuje právní řád města.

Mnoho demonstrantů uposlechlo výzvy organizátorů a obléklo si černé tričko jako výraz podpory třem odsouzeným aktivistům. Těm soud původně uložil podmínku nebo veřejné práce za jejich účast při nelegálním shromáždění, které vyvolalo masivní protesty v roce 2014. Podle nového, tvrdšího rozhodnutí z letošního léta mají strávit ve vězení šest až osm měsíců.

Vláda ve svém prohlášení uvedla, že ministerstvo spravedlnosti ve všech případech jednalo v souladu se zákonem. Tvrzení o politickém stíhání nebo pronásledování jsou podle vlády zcela neopodstatněná.

Podle organizátorů se protestů účastnilo 40 000 osob. Policie odhaduje počet účastníků na 4 300, uvedla čínská média.

Hongkong, bývalá britská kolonie, se vrátil pod čínskou správu v roce 1997 s příslibem, že Peking udělí městu vysoký stupeň autonomie a nezávislého soudnictví v rámci takzvaného uspořádání jedna země, dva systémy. Více než dvě desetiletí čínské vlády ale prohloubily rozdíly mezi představiteli komunistické strany v Pekingu a mladší generací zastánců demokracie, z nichž někteří požadují oddělení od Číny.

Čtěte také: Agentura snížila rating Číně. Peking se zlobí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články