Odtržení? Katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti

Nezávislé Katalánsko?

Odtržení? Katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislostiAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti, kterou předložila katalánská vládní koalice. Poslanci tří opozičních stran na protest před hlasováním opustili sál. Španělský senát krátce nato jednomyslně schválil omezení autonomie Katalánska a premiér Rajoy ji hned využil. Rozpustil katalánský parlament a vyhlásil předčasné volby.

Hlasování v katalánském parlamentu se konalo tajně, neboť kladný hlas může podle španělských médií znamenat zahájení trestního stíhání. Vyhlášení nezávislosti odporuje španělské ústavě. Deklarace navíc podle právních expertů odkazuje na zákony o referendu a zákony o přechodu k nezávislosti, které nejsou na základě verdiktů ústavního soudu platné.

Při hlasování každý z poslanců po vyvolání svého jména nesl lístek do volební urny. Někteří z poslanců svůj hlas ukázali na kamery, šlo o odpůrce vyhlášení nezávislosti ze strany Cataluña sí que es (CSQP). Pro rezoluci se ve 135členném parlamentu vyslovilo 70 poslanců, deset bylo proti a dva hlasy byly prázdné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Za úsměvů do kamer a aplausu separatistických poslanců hlasoval i katalánský premiér Carles Puigdemont, který rozhodnutí o vyhlášení nezávislosti ve čtvrtek přenechal na poslancích.

Před hlasování opustili sál poslanci strany Ciutadans (Ciudadanos), lidovci a socialisté. Lidovečtí poslanci nechali před odchodem ze sálu na svých místech španělskou vlajku.

Po schválení rezoluce separatističtí poslanci zazpívali katalánskou hymnu, schválení přivítal i dav demonstrantů před budovou parlamentu v Barceloně. Rezoluci katalánského parlamentu o nezávislosti oslavovali v centru města tisíce lidí. Náměstí před regionální vládou bylo ve večerních hodinách podle záběrů ze sociálních sítí zcela zaplněné lidmi. Slaví se i jinde v Katalánsku, například radnice v Gironě sundala ze své budovy španělskou vlajku a nechala tam jen vlajku katalánskou a vlajku Evropské unie.

Omezení autonomie

V pátek nicméně také hlasoval španělský senát. Horní komora španělského parlamentu absolutní většinou schválila návrh španělské vlády na omezení katalánské autonomie. Schválený text umožňuje odvolání katalánského premiéra a jeho vlády, omezení pravomocí katalánského parlamentu, zasahování do autonomních orgánů, jako je například katalánská policie, a svolání voleb ve lhůtě šesti měsíců. Přesně to večer využil premiér Mariano Rajoy a rozpustil katalánský parlament.

Někteří Katalánci ale také už vyjadřují na sociálních sítích nespokojenost. Například starostka Barcelony Ada Colauová kritizovala nejen schválení omezení autonomie Senátem, ale i přijetí rezoluce o nezávislosti. „Říkám sama za sebe: ne, ne článku 155 (ústavní článek umožňující omezení autonomie) a ne DUI (zkratka pro jednostranné vyhlášení nezávislosti),“ napsala Colauová na Twitteru.

Proti katalánskému vyhlášení nezávislosti nejsou jen Španělé, ale také další aktéři světové politiky. Pro Evropskou unii se tak po dnešním hlasování katalánského parlamentu o nezávislosti nic nemění a jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko. Na Twitteru to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. Deklaraci o vytvoření samostatného Katalánska neuznává ani německá vláda. Stejný názor zaznívá také z Velké Británie nebo od českého Ministerstva zahraničních věcí.

Čtěte také: Vyhlásíme nezávislost, varují Katalánci. Přijdete o autonomii, hrozí Madrid

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články