2 Plány ODS

ODS má dost prostoru pro povolební vyjednávání, říká Fiala

NOVÉ

Témata: , ,

Tucet podmínek pro jednání o případné vládní spolupráci ODS s ostatními stranami po říjnových volbách, které strana zveřejnila v srpnu, podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy dává dost prostoru pro dohodu. Takzvaná Vyšehradská deklarace podle něj není ani tak podmínkou pro vyjednávání, ale slibem voličům, co vše ODS nepřekročí. O případných partnerech nechce předem spekulovat.

V předvolebním rozhovoru pro ČTK odmítl, že by šlo o body, na které nikdo z ostatních stran nepřistoupí. „Která politická strana by nechtěla aspoň nějaké snížení daní v takovémto růstu, proč bychom se nemohli bavit o EET (elektronická evidence tržeb), když vidíme co to dělá s drobnými podnikateli zvlášť v menších obcích. Proč bychom se nemohli domluvit na výjimce z automatického přijetí eura, s tím mohou souhlasit i strany, které chtějí přijmout euro rychle,“ vypočítával.

„Třeba s potěšením sleduji, když všichni mluví o tom, že mají růst mzdy, to je téma, které jsme přinesli my, máme na to jiný recept než třeba sociální demokraté, chceme zvýšit mzdy plošně snížením daní a ne jak ČSSD, že si budeme vybírat sociální skupiny a tam budeme zvyšovat mzdy. Ale už tu třeba máme téma, že se mají zvednout mzdy, téma snížení daní má kde kdo, pojďme se bavit o tom, jak to provedeme, já myslím, že tady je spousta věcí, na kterých se dá domluvit,“ řekl Fiala.

Přednost deklarace vidí v tom, že na rozdíl od jiných stran u ODS všichni vědí, co chce a co bude prosazovat a z čeho neustoupí. „Podíváme se po volbách, jak dopadly výsledky a s kým to můžeme dát dohromady,“ uvedl s tím, že strategii pro případná vyjednávání zatím nechce stanovovat do vyhlášení výsledků voleb.

Strany současné vládní koalice, a to nejen ANO, ale i ČSSD a KDU-ČSL ale viní z toho, že nevyužily ekonomický růst. Kritizuje například malé investice do armády, pomalou výstavbu dálnic. Zmínil, že jako obyvatel Brna jezdí několikrát týdně po rozkopané D1. „To není otázka nepříjemnosti, to má závažné ekonomické dopady na rozvoj naší země, proto říkáme, že je třeba přijmout zákon o liniových stavbách a ve zvláštním režimu postavit klíčové komunikace, jinak se nemůže ČR rozvíjet,“ odkryl předseda plány Občanské demokratické strany.

ODS chce snižovat daně

„My chceme co nejrychleji prosadit daňové změny,“ řekl Fiala. ODS požaduje změnu daně z příjmu z 15 procent ze superhrubé mzdy na 15 procent z hrubé mzdy, což by znamenalo růst čisté mzdy asi o sedm procent. Chce také zavést dvě sazby DPH ve výši 19 a deset procent a o dva procentní body snížit povinné odvody zaměstnavatelů za zaměstnance. „Tohle opatření je i pro budoucnost, protože to umožní, když růst nebude takový, aby zaměstnavatelé mohli pracovní místa vůbec vytvářet,“ řekl Fiala.

Strana chce daňové zákony změnit co nejdřív po volbách, a poté už je ponechat platné po celé volební období. „My to snížíme, zjednodušíme naráz a jednou. A pak už celé volební období na to nebudeme sahat, protože stabilita prostředí je hrozně důležitá pro každého, pro podnikání, strategii a rozvoj firmy,“ řekl Fiala.

V daňové oblasti chce ODS některé normy i rušit. „EET, kontrolní hlášení a všelijaké další nesmysly,“ řekl Fiala.

Ústavu měnit nechceme, říká Fiala

Strana se chce bezprostředně po volbách zaměřit na zjednodušení a zrušení zákonů a dalších norem, které považuje za nadbytečné. „Abychom nebyli v té změti předpisů, které si vzájemně protiřečí, a v právní džungli,“ uvedl Fiala. Podle něj to umožní zrušit nadbytečné agendy státu, což je nezbytný krok pro případné zeštíhlení státního aparátu.

Zdrženlivě až skepticky se ODS staví ke změnám ústavy. „Já jsem proto, aby se měnily věci, pokud zjevně nefungují a pokud máme přiměřenou jistotu, že to, co měníme, bude opravdu lepší a je to potřeba,“ řekl předseda strany. „Já neříkám, že se Ústava nemůže změnit, ale musí to být po delší úvaze, po delší době a na základě dohody většiny rozhodujících politických sil. Já teď potřebu pro změnu Ústavy opravdu žádnou nevidím,“ řekl.

Při pokusech o změnu Ústavy připomíná zavedení přímé volby prezidenta. „Řekněte mi, v čem je ten nový stav opravdu lepší než ta předcházející volba. Ano, lidé volí. Ale lidé volí ve spoustě voleb, je těch voleb čím dál víc. A podívejme se na ty důsledky a na pokusy o úplnou změnu naší parlamentní demokracie ze začátku mandátu přímo zvoleného prezidenta Miloše Zemana,“ řekl Fiala.

Nad návrhy na omezení Parlamentu Fiala vyjádřil zděšení. „Všichni se podívejme do historie, kdo kdy navrhoval omezení Parlamentu, omezení diskuse, koho to nudilo. To nejsou věci, pro které bych vůbec kdy byl,“ řekl. Podle něj by se k Ústavě mělo přistupovat s úctou a všichni by se měli snažit o její naplňování. „Přemýšlejme, proč jejího ducha nenaplňujeme na určitých místech. Proč hlava státu nerespektuje některé zvyky, které souvisejí s naší Ústavou,“ dodal předseda ODS.

Čtěte také: Prudký spor na pražské radnici. ODS chce kvůli obchvatu odvolat radní


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.