2 Prezidentské volby 2018

Fischer potvrdil prezidentské ambice. A hned začal tweetovat

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Bezpečnost, důvěra, prezident jako iniciátor a moderátor debaty a Pražský hrad otevřený školákům a studentům. Taková jsou hlavní témata nového prezidentského kandidáta Pavla Fischera. Ten doposud našel podporu u některých senátorů. Jejich jména plánuje zveřejnit za týden. Inspiraci pro funkci prezidenta vidí někdejší velvyslanec ve Francii a poradce exprezidenta Václava Havla u starostů, kteří byli opakovaně zvoleni do své funkce. Podporu bude Fischer hledat i u voličů.

Za priority Fischer považuje i rozvoj venkova a roli České republiky v zahraničí. „Nabízím zkušenosti z diplomacie. Nabízím zkušenosti z práce v Kanceláři prezidenta republiky. Nabízím zkušenosti s obrannou a bezpečnostní politikou,“ uvedl Fischer ve čtvrtek. Pražský hrad chce otevřít školákům. „Rád bych, aby Hrad byl prostorem dílny občanského vzdělávání. V kooperaci s Kanceláří prezidenta republiky, parlamentem či úřadem vlády by se studenti seznamovali s institucemi naší země a s demokracií. Měli by vědět, že každý hlas se počítá. Měli by se seznámit i s prací novinářů,“ uvedl Fischer.

Současně s oznámením své kandidatury začal Fischer intenzivně používat sociální síť Twitter, kam posílal jeden tweet za druhým a snažil se vysvětlit, proč se uchází o prezidentské křeslo.

Fischer, jenž působil v minulosti jako český velvyslanec ve Francii a v Monaku, je nyní ředitel neziskové organizace STEM, jež se zabývá výzkumy veřejného mínění. Funkci ale hodlá složit. Jako kandidáta na post českého prezidenta jej loni označila iniciativa Kroměřížská výzva. Sám sebe chápe jako nestraníka. „Jsem nestraník, ale cítím se jako politický člověk," uvedl Fischer. Ten dle vlastních slov našel v Senátu porozumění napříč politickým spektrem. „Udělalo mi radost, že jsem našel tolik spojenců v Senátu. Právě se Senátem musí prezident hodně spolupracovat," uvedl Fischer.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Doposud se o kandidaturu hlásí deset lidí. Nejvýraznějšími uchazeči jsou současný prezident Miloš Zeman, podnikatel a textař Michal Horáček a bývalý šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Všichni tři už dosáhli potřebných 50 tisíců podpisů voličů. Do voleb se s podporou senátorů může hlásit i senátor za ODS Jaroslav Kubera. Zatím není jasné, zda se boje o Hrad zúčastní.

O kandidaturu má dále zájem i lékař a aktivista Marek Hilšer, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandidující za ODA, předseda strany Rozumní a hudebník Petr Hannig nebo exposlanec Otto Chaloupka. Kandidovat chtějí také šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek za stranu Realisté a někdejší šéf Rusnokova kabinetu Karel Štogl. U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí své volební účty dosud zaregistrovalo devět kandidátů a jedna kandidátka.

Čtěte dále: Nový uchazeč o Hrad: bývalý velvyslanec ve Francii Fischer

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.