Odborníci v nedohlednu. Babiš sestavuje vládu hlavně ze svých lidí

Sestavování vlády

Odborníci v nedohlednu. Babiš sestavuje vládu hlavně ze svých lidíNOVÉ
Zasedání Sobotkovy vlády v květnu 2017 Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Vznikající menšinová vláda hnutí ANO a odborníků zatím vypadá na vládu dosavadních ministrů za ANO, jejich náměstků a dalších straníků z ANO. Dva týdny poté, co Andrej Babiš oznámil, že sestaví jednobarevnou vládu, zatím žádného odborníka do vlády nezískal.

Do pomyslné řady kandidátů může přibýt profesor ústavního práva Aleš Gerloch, jenž se má s Babišem v příštích dnech sejít. V souvislosti s resortem školství o Gerlochovi psal minulý týden deník MF Dnes. Zda na schůzce padne ministerská nabídka, Gerloch neví.

„V nejbližších dnech se uskuteční setkání s panem designovaným premiérem, předmět diskuze není blíže vymezen. Bude to asi o víc otázkách. Nikoliv jen o tom, o čem se spekuluje, tedy o členství ve vládě,“ uvedl pro Echo24 Gerloch. Pokud by nabídka stát se ministrem padla, zvážil by okolnosti.

„Nevidím to tak, že bych hned říkal ano, nebo to vylučoval, když se ještě žádná nabídka neobjevila. Třeba setkání skončí jen nějakou ústavně právní poradou,“ dodal Gerloch s tím, že by se případně rozhodoval na základě okolností. Tedy podle toho, o jaký resort by se jednalo a jaké by v něm panovaly priority. Rozhodoval by se i na základě svých pracovních aktivit a názorů rodiny.

Šéf hnutí ANO Babiš chce mít vládu sestavenou do Vánoc, počet ministerských křesel už se rozhodl zredukovat ze šestnácti na čtrnáct. Jasné zatím je pouze to, že do vlády zasednou znovu dosavadní ministři za hnutí ANO kromě šéfa financí Ivana Pilného.

Babiš naposledy uvedl, že má jasno o jedenácti ze čtrnácti ministrů. Jména ale neřekl a spekulace médií většinou nekomentuje.

Někteří nestraníci už Babiše odmítli

Babiš už v souvislosti s angažováním nestraníků oslovil několik lidí, do médií se dostala především jména těch, kteří nabídku odmítli. Mezi nimi rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek či šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. Psali jsme o tom ZDE.

V úterý Babiš uvedl, že sehnal nestraníka na ministerstvo průmyslu. Podle ČTK jím byl Tomáš Hüner, jenž byl v minulosti náměstkem a působil i v ČEZ. Babiš později prohlásil, že kandidátů má víc.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

V souvislosti se sestavováním vlády se mluví o dalších nestranických kandidátech. Ti ale nechtějí komentovat, zda nabídku od Babiše dostali, či ne. Je to příklad někdejší šéfky centrálního úřadu práce Marie Bílkové, jež měla dostat nabídku na křeslo ministryně práce a sociálních věcí. Informaci ale nepotvrdila. Podobné je to s předsedou Potravinářské komory ČR Miroslavem Tomanem, možným kandidátem pro ministerstvo zemědělství.

Jasno má Babiš ohledně ministerstev financí či obrany. Ministryní financí by se podle spekulací měla stát nynější náměstkyně Alena Schillerová. Na obranu by měla zamířit dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Šéf obrany Martin Stropnický (ANO) by v tom případě mohl odejít třeba do čela diplomacie. Ve vládě by měl pokračovat šéf dopravy Dan Ťok (za ANO) a ministři spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a životního prostředí Richard Brabec (ANO). U obou se spekuluje, že by mohli změnit resort, v případě Brabce to ve čtvrtek v televizi Nova připustil sám Babiš.

Spekuluje se tak hlavně o dalších stranících, již by mohli šéfovat některému ministerstvu, a o dosavadních náměstcích. Například o hejtmance Karlovarského kraje Janě Vildumetzové se hovoří jako o možné ministryni vnitra. Jméno moravskoslezského hejtmana za ANO a nyní nově poslance Ivo Vondráka se skloňuje v souvislosti s resortem školství a o novém poslanci hnutí ANO Adamu Vojtěchovi se mluví jako o příštím šéfovi zdravotnictví.

Babiš ale Vojtěchovu účast na vládě nedávno v České televizi zpochybnil. „Má teoretické znalosti, ale ne praktické zkušenosti. Zdravotnictví je velmi těžký resort, stejně jako ministerstvo práce a sociálních věcí,“ uvedl Babiš v ČT s tím, že před diskusí o vládě je třeba ustavit sněmovnu a zvolit její vedení. Od léta roku 2015 Vojtěch působil pod Babišem na ministerstvu financí, kde pro něj analyzoval miliardové toky peněz ve zdravotnictví.

V uplynulém týdnu padlo v souvislosti s ministerstvem kultury jméno pražské zastupitelky za hnutí ANO Elišky Kaplicky Fuchsové. Serveru Aktuálně.cz řekla, že zvažuje, zda nabídku přijme. Babiš později odmítl, že by jí funkci nabídl. „Nabídku nedostala,“ potvrdil pro Echo24 mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.

Post ministra místního rozvoje by mohla obsadit současná náměstkyně ministryně Šlechtové Klára Dostálová. Na začátku listopadu uvedla, že žádnou takovou nedostala. Pokud by přišla, tak bych ji samozřejmě zvážila,“ uvedla pro ČTK.

Prezident Miloš Zeman pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády koncem října.

Čtěte dále: Eliška Kaplicky zvažuje nabídku na ministryni. Nic jsem jí nenabídl, tvrdí Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články