Armáda odmítá vinu za zranění dítěte při seskoku parašutisty na Letné

Armádní ukázky v centru Prahy

Armáda odmítá vinu za zranění dítěte při seskoku parašutisty na LetnéNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Armáda odmítá vinu za nezdařilý seskok parašutisty na pražské Letné v rámci Dne armády. Podle ní byly zajištěné bezpečnostní podmínky akce a za to, že muž spadl do diváků, mohl neočekávaný poryv větru. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nicméně zrušil až do odvolání seskoky parašutistů při veřejných akcích. Navíc ještě téměř čtrnáct dní po nehodě v nemocnici zůstával jeden ze zraněných diváků. Nehodu vyšetřuje vojenská policie.

K nehodě došlo v sobotu 23. září, kdy poryv větru odnesl výsadkáře mimo vyhrazené území seskoku. Spadl do diváků a kromě sebe zranil i dva z nich. „Šestatřicetiletý parašutista byl hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, odkud byl propuštěný do domácího ošetřování hned následující den. Dále byly hospitalizovány dvě civilní osoby, obě ve Fakultní nemocnici Motol. Jedna z nich již byla rovněž propuštěna a v nemocniční péči lékařů zůstává pouze poslední ze zraněných,“ uvedl za armádu pro Echo24 Jan Šulc.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová byla konkrétnější, když uvedla, že zraněná byla jedna z divaček a dítě. To, jestli v nemocnici zůstává právě dítě, ale Šulc neuvedl. Dodal pouze, že podle informací armády je osoba mimo ohrožení života a že se její zdravotní stav lepší.

Příčiny nehody jsou momentálně vyšetřovány. „Šetření Vojenské policie ve spolupráci s Policií České republiky a odborné komise zřízené náčelníkem Generálního štábu AČR ve věci nehody nadále probíhá,“ dodal Šulc. Z vyjádření Vojenské policie vyplývá, že se nyní čeká na výsledky soudního znalce. „Prověřování dané věci může trvat několik týdnů či měsíců. Na základě výše uvedeného se více k této události vyjadřovat nebudeme,“ uvedla pro Echo24 mluvčí Vojenské policie Lenka Haberová.

Jednalo se o předvolební akci ministra Stropnického?

V souvislosti s Dnem armády se ozývají kritické hlasy, že se jednalo o předvolební akci ministra Stropnického. Třebaže pořadatelem byl rezort ministerstva obrany ve spolupráci s Městskou částí Praha 7, charakter předvolební akce armáda odmítá. „Na akci nebyla prováděna politická kampaň. Ostatně původně měla být pořádána i v dřívějším termínu, který byl z důvodu souběhu s dalšími úkoly a akcemi několikrát posunován,“ dodal Šulc. „Martin Stropnický se zúčastnil části programu z titulu ministra obrany. Žádná politická propagace na místě neproběhla,“ vyvrátil pro Echo24 za ministerstvo obrany také Jan Pejšek.

I pražskou Letnou jako místo konání hodnotí armáda jako vhodně zvolenou lokalitu. „Neshledávám na lokalitě Letná nic špatného, v průběhu roku se tam koná řada akcí. A na rozdíl od Kbel je dopravně dostupnější,“ řekl Pejšek. Podle něj rovněž všechny vojenské ukázky na Letné splňovaly bezpečnostní předpisy. „Například pro doskok výsadkářů je standardní prostor stanovený na 30x30 metrů, na Letné byl ohrazen prostor 50x200 metrů,“ doplnil Pejšek.

Šulc zdůraznil, že seskoky armádních výsadkářů jsou zcela běžnou součástí větších prezentační akcí na veřejnosti. „Jedná se o řádově desítky akcí ročně a například v Praze byly v minulosti realizovány seskoky výsadkářů při různých příležitostech i na travnaté plochy na Vítězném náměstí, na Vypichu či na plochu stadionu na Julisce,“ uvedl.

Den armády, tedy nasazení vojáků a techniky, vyšlo ministerstvo obrany na 350 tisíc korun. „Pro srovnání – celkem máme rozpočet na akce na veřejnosti cca 20 milionů korun ročně. K největším akcím patří Den pozemního vojska Bahna nebo Dny NATO a vzdušných sil,“ řekl Pejšek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Parašutista na Dnu armády dopadl mezi diváky: dva zranění

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články